Boj proti Babišovi nefunguje

Zbytky rozpadlého politického kartelu interpretují boj o svou ztracenou moc jako zásadní zápas o demokracii a svobodu. Jenže voliči na to kašlou. Proto nevítězí Kalousek, ale Čunek.

MF DNES - - NÁZORY -

Miroslav Kalousek byl v sobotu večer poněkud podrážděný. Naprosto zbytečně začal peskovat moderátora Jakuba Železného, který se ho ve zprávách České televize zeptal, zda není v čele TOP 09 menším lákadlem pro voliče než jeho předchůdce Karel Schwarzenberg.

„A proč si to myslíte?“odpověděl Kalousek otázkou a pokračoval: „To někdo řekl? Nebo vám to někdo napsal? Nikdo z nás si tady dnes takovou otázku nekladl. Já jsem ochoten odpovídat na otázky, které mají nějaký podklad, ale tahle vaše otázka je motivována jenom nějakým subjektivním pocitem, který žádný podklad nemá.“

Pro Kalouska to byl opravdu špatný den. Jeho strana investovala desítky milionů korun, ale v krajských volbách sama získala dvanáct krajských zastupitelů a dalších pár křesel v koalicích. Není divu, že měl předseda TOP 09 nervy na pochodu. Volební kampaň postavil jako referendum o Andreji Babišovi, ale se svou strategií neuspěl. Kdyby byla TOP 09 skutečná strana, nikoli sbor dobrovolníků kolem Karla Schwarzenberga a jeho pytláka proměněného v hajného, musely by už včera po vyhlášení volebních výsledků padat ve vedení partaje hlavy.

To celé je ještě opepřeno tím, že Kalouskův propadák byl souběžně doprovázen velkým návratem někdejšího předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka, který Kalouska v roce 2006 vystřídal v čele lidovců a o němž Kalousek před čtyřmi lety stručně prohlásil, že je debil.

Nakonec je to však Čunek, kdo se směje. A vůbec není vyloučeno, že se může jednou stát znovu předsedou KDU-ČSL, což je funkce, o niž podle svých slov přišel právě kvůli intrikám Miroslava Kalouska.

Na Čunkův úspěch je ostatně dobré se podívat i proto, že k cestě za vítězstvím v krajských volbách na Zlínsku zvolil úplně jinou strategii než TOP 09 pod Kalouskovým vedením. Letos v květnu se o tom rozpovídal v rozhovoru pro časopis Týden, kterému se svěřil, že odmítl Babišovu nabídku kandidovat za hnutí ANO v minulých parlamentních volbách.

„Proti Andreji Babišovi nic nemám, rád spolupracuji i s jeho lidmi. Jeho nabídky jsem nevyužil jen proto, že se mi zdá nevhodné, aby člověk v mém postavení takhle přestupoval ze strany do strany. Navíc – i když je to zvláštní – celkem rád vyhrávám se slabším týmem a pokusím se, aby KDU-ČSL pod mým vedením ve Zlínském kraji vyhrála,“řekl Čunek. A jak řekl, tak učinil.

Za pozornost stojí i jeho následující vyjádření o Babišovi: „Koupil si polovinu mediálního trhu. Za to ho ani nechválím, ani neobdivuji. Jen konstatuji, že tím způsobil rozbití oněch vazeb, které na mě měly – a na každého, kdo tady chtěl něco změnit nebo prosadit – odstředivý vliv.“

Čunek přitom mluví o své osobní zkušenosti s centrální pražskou politikou, která mu vypráskala kožich. Mluví o politickém kartelu, který s mohutnou podporou peněz vyváděných ze státních a polostátních firem zprivatizoval nejvyšší veřejnou moc a domníval se, že tento stav přetrvá věčně. Součástí tohoto kartelu byl i Miroslav Kalousek, který dnes běhá po náměstích s plackou Václava Havla na klopě, s tibetskou vlajkou v ruce a varuje před návratem totality. Není divu, že voliči tak nějak nejsou schopni jeho divadelní výkon ocenit. S Kalouskem totiž mají podobnou (byť nikoli osobní) zkušenost jako Čunek. Člověk, který byl před listopadem 1989 součástí Potěmkinovy vesnice s názvem Národní fronta, se zkrátka do Havlovy parky nenasouká, ani kdyby začal ráčkovat.

Ale abychom nebyli nespravedliví: pro Kalouska samozřejmě Babiš hlavním nepřítelem je a možná to celé předseda TOP 09 bere i jako fatální boj o svou svobodu. Jenže těžko může doufat, že jeho zármutek ze ztráty moci a výsadní pozice v někdejším politickém kartelu budou voliči nějak sdílet. Mimo pražské politické kruhy probíhá život úplně jinak a rozhodně je mu blíž Jiří Čunek než Miroslav Kalousek. Proto také ten volební rozdíl.

Prostor pro Čunka

Kdyby šlo jen o pana Kalouska a jeho fiasko v krajských volbách, dalo by se nad tím vším mávnout rukou a poblahopřát panu Čunkovi k vydařené pomstě. Jenže program s názvem „Antibabiš“není zdaleka jen doménou TOP 09. Přiklánějí se k němu téměř všechny strany, které dříve tvořily již zmíněný politický kartel. A dopadají jen o něco lépe než TOP 09. Sociální demokraté, kteří pod vedením Bohuslava Sobotky dobrovolně vstoupili do koalice s ANO, straší Babišem stejně jako Kalousek, to samé dělá předseda lidovců pan Bělobrádek, o ODS ani nemluvě. Tam převládá přesvědčení, že Babiše spolu s Milošem Zemanem vyslal do Prahy Kreml.

Budou-li účastníci kartelu stejně postupovat i v příštích volbách, dopadnou ještě hůř než v těch právě uplynulých krajských. A znovu se budou divit, že voliči s nimi nesdílejí zděšení z fatálního ohrožení demokracie a svobody. No, nesdílejí. Někdy chválí, někdy nadávají, ale především žijí. A žádný rozdíl v kvalitě české demokracie od pádu kartelu nepozorují, protože k žádné změně nedošlo. Jen zmizely skandály zahrnující jména jako Rittig, Janoušek, Oulický či Hrdlička.

Taková je realita, a proto volby dopadly, jak dopadly. Pan Kalousek to už nikdy nepochopí. Jde jen o to, jestli to včas pochopí ti ostatní.

Mimo pražské politické kruhy probíhá život úplně jinak a rozhodně je mu blíž Čunek než Kalousek.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.