2. pilíř v číslech

MF DNES - - EKONOMIKA -

Pilíř stejně zrušíme, slyšeli lidé od někdejší opozice, dnešní vládní ČSSD, když si důchodové spoření zakládali. To se skutečně stalo, nicméně za tři roky jeho fungování si 84,5 tisíce klientů ve druhém pilíři ze své kapsy naspořilo 1,3 miliardy korun a další téměř dvě miliardy jim k tomu přihodil stát. A penzijní fondy jim připsaly zhodnocení – zhruba 160 milionů korun. Mírné snížení budoucího státního důchodu je mrzet nemusí.

Do konce září měli lidé na formuláři oznámit své penzijní společnosti, kam peníze chtějí poslat. Většina chtěla na účet, zhruba sedm tisíc lidí si je nechalo převést do třetího pilíře. Nicméně 4,5 tisíce lidí do termínu neposlalo nic.

Většina penzijních společností se rozhodla být tolerantní a akceptovat i oznámení došlá po uzávěrce. „Pokud byl dopis od klienta odeslán do 30. září, tyto žádosti jsme akceptovali ještě do konce prvního týdne v říjnu,“říká Václav Bálek, mluvčí penzijní společnosti Allianz. Drobné zpoždění akceptují všechny kromě PS České pojišťovny. „Zákon je v tomto ohledu napsán jasně. Žádost musí být doručena do sídla společnosti do konce září. Pokud by tedy nějaká žádost přišla v říjnu, museli bychom ji odmítnout,“říká generální ředitel Marcel Homolka.

Pro úspory na finanční úřad

Úspory opozdilců nakonec poputují na příslušný finanční úřad, kde si o ně budou moci zažádat, ovšem až po Novém roce.

Penzijní společnosti na druhém pilíři naopak prodělaly. Do založení fondů a jejich provozu investovaly zhruba 300 milionů korun (marketing, software, uzavírání smluv, administrativa), na úplatě za správu a zhodnocení se jim podle statistiky ČNB vrátilo 56 milionů.

Přesto žádná z pěti penzijních společností, které spoření nabízely (původně jich bylo šest, vypadla Raiffeisenbank), stát kvůli zmaření investice žalovat nehodlá. „Po pečlivém zvážení všech souvislostí se naše společnost rozhodla žalobu nepodat,“říká Pavel Racocha, šéf KB Penzijní společnosti.

V souvislosti s ukončením druhého pilíře vláda upravila třetí pilíř, aby do něj mohly vstupovat i děti, zvýšila daňové úlevy a dovolila fondům vybírat za správu peněz vyšší poplatky.

Peníze ze zrušeného druhého pilíře si mohli klienti převést právě do třetího, který zbyl. Na účtech je evidují jako předplatné, hned se začnou zhodnocovat a také se z nich lidí si spořilo ve 2. pilíři.

3,4 miliardy Kč klienti naspořili (vč. úložky státu).

Více než 8,5 tisíce lidí mělo smlouvu, ale nic nespořili.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.