Zemědělské muzeum by mohlo mít vstupné do expozic zdarma

MF DNES - - PRAHA - Jan Bohata redaktor MF DNES

Davy lidí procházející se mezi Starým Městem a letenským nábřežím si na sklonku září 1951 vychutnávali cestu přes Vltavu po právě otevřeném novém pražském mostu. Slavnostně opentlená tramvaj vzápětí zahájila pravidelný linkový provoz. Počítalo se s tím, že spojnice poslouží i trolejbusům, v roce 1959 sem však místo nich dopravní podnik vyslal autobusy.

Švermův, nyní Štefánikův, most začal Pražanům sloužit o tři měsíce dříve, než stanovil plán, jak si pochvaloval tehdejší tisk. „Stalo se tak díky tomu, že party dělníků plnily plán průměrně na 102 procenta,“komentoval novostavbu tehdejší primátor Václav Vacek.

Projektanti a stavbaři měli za sebou jednu z technicky nejkomplikovanějších a nejsložitějších staveb svého druhu. Nová stavba se nad Vltavou rozklenula na třech obloucích

Ředitel Národního zemědělského muzea Milan Půček by chtěl instituci více otevřít veřejnosti. Muzeum vypracovalo marketingovou studii, kterou bude posuzovat ministerstvo zemědělství. Navrhuje v ní různé varianty, jak návštěvníky nalákat. Možností je i vstup zdarma nebo pouze doporučené vstupné.

Podle muzejního plánu by mělo po pokračující rekonstrukci navštívit letenskou pobočku muzea dvě stě tisíc lidí ročně. Loni jich tam přišla zhruba čtvrtina. Od konce srpna již mají vstup zdarma děti do 18 let. Základní vstupné nyní činí 110 korun na osobu.

„Jsme přesvědčeni, že je to správný směr, aby návštěva muzea nebyla luxusní záležitost pro bohaté. Když půjdete do muzea v Británii, tak je základní vstupné ve velkých národních institucích zdarma. Je tam dobrovolné vstupné a poměrně drahé doplňkové služby. Jsme přesvědčeni, že je to správný směr,“řekl Půček.

Rekonstrukce probíhá za provozu, podle dřívějších ministerských odhadů měla stát 265 milionů korun. Hlavní stavební práce, kdy se například v muzeu vybourají bývalé kanceláře, by mohly začít na konci října a skončit příští rok v dubnu. Podle Půčka bude záležet na tom, zda se firmy, které se o rekonstrukci ucházejí, nebudou proti výběru vítěze odvolávat. Pak by se termín o půl roku posunul. Opravy zatím stály oproti plánům o 30 milionů korun méně.

„Letos jsme udělali nové vstupní schodiště pro handicapované a pro kočárky,“přiblížil ředitel aktuální stav. Rekonstrukce by měla být hotová v roce 2018 na 100. výročí vzniku českého státu i muzea.

Do konce ledna nabízí muzeum akci, že za deset obalů od českého mléka získají lidé rodinnou vstupenku zdarma. Vyměnit obaly za vstupenky můžou přímo v muzeu. „Cílem soutěže je připomenout spotřebitelům, že není od věci dívat se na jména výrobců nejen u gastronomických specialit, ale i u potravin, které běžně kupují každý den,“řekl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. (ČTK)

Foto: archiv

NZM Muzeum na Letné také prochází rekonstrukcí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.