VRÁSKY s nadhledem

Stejně jako puberta nebo těhotenství je i menopauza hormonální tornádo, které se na pleti odrazí lecjakým nevítaným projevem. Se správnou péčí se ale dají nevítané změny docela dobře zvládnout.

MF DNES - - KRÁSA - text: karolína demelová karolina.demelova@mfdnes.cz

Na rovinu, období menopauzy není rajská zahrada a žádná příjemná překvapení od svého těla nečekejte. Když se totiž spojí tiše hlodající čas s hormonálními změnami, začne být čím dál víc patrné, že gravitace je potvora a pevná kůže není samozřejmost.

Vedle projevů souvisejících s věkem se během menopauzy přidávají navíc problémy, které pramení především z nízké hladiny estrogenu. „Buňky pokožky se obnovují až o padesát procent hůř, snižuje se tvorba ceramidů a tuků, ve střední části kůže pak množství, pevnost a uspořádání kolagenových vláken, ubývá podkožní tkáň. Dochází i k degeneraci elastických vláken a ke snížení mezibuněčného pojiva a kyseliny hyaluronové,“vyjmenovává Iva Obstová, korektivní dermatoložka z kliniky Esthesia Praha. Výsledkem je suchá, tenká a méně pružná kůže, na které se vedle vrásek mohou objevovat i pigmentové skvrny nebo rozšířené žilky.

VÍC ČASU NA SEBE

Konec strašení. Teď je čas na dobré zprávy. Kvalitu pleti lze zlepšit. Chce to ale trochu více pozornosti věnované sama sobě. „Péče o zralou pleť by měla být intenzivní. Určitě je vhodné sáhnout po mastnějších a hutnějších krémech, protože kůže je obecně sušší. Měly by obsahovat látky, které pomohou zadržovat v pleti vlhkost, například kyselinu hyaluronovou, dále molekuly retinolů, antioxidanty a další složky, které pleť povzbudí a oživí,“říká dermatoložka (viz box). Nejpozději v tomto věku se také vyplatí zařadit do své každodenní rutiny séra a masky, které pomohou pleť regenerovat.

Čemu byste se naopak měla vyhýbat, je příliš náruživé a agresivní čištění. Protože je pleť tenčí a citlivější, není dobrý nápad drhnout ji mechanickými peelingy, které by ji mikroskopicky potrhaly.

PĚKNĚ NAMAZANÁ

„Často také ženám radím, aby byly opatrné hlavně s kohoutkovou vodou, protože ta kůži vysušuje. Paradoxně bych tedy doporučila nepřehánět to moc s hygienou, na povrchu pokožky by totiž měl být kyselý mastný kožní plášť,“přidává tip ze své praxe korektivní dermatoložka Iva Obstová. Místo dlouhého omývání pod teplou sprchou tedy doporučuje na čištění a odličování jemná pleťová mléka a vody. A především – nikdy nezapomínat pokožku důkladně promazat, což je podle dermatoložky to vůbec nejdůležitější pravidlo.

„Samozřejmě to není jednoduché období, řešíte problémy, které jste dosud neznala. Ale na druhou stranu můžu sama za sebe říct, že jsem zároveň mnohem víc nad věcí, protože jsem zkušenější,“přidává na závěr optimistický pohled dermatoložka Iva Obstová a dodává, že právě nadhled by měl být nedílnou součástí této životní etapy. „Když je totiž člověk v pohodě, lépe pak probíhají i všechny imunitní a regenerační procesy.“●

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.