Hašek těžce prohrál. Ale pořád bojuje

MF DNES - - VOLBY -

Pro Michala Haška byly krajské volby extrémně důležité. Po nepodařeném lánském puči se stáhl a opevnil na „své“jižní Moravě. Jestli chtěl opět vytáhnout proti šéfovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi, musel jasně obhájit post hejtmana a zároveň sledovat velkolepou prohru ČSSD v ostatních krajích. Naplnila se však jen polovina scénáře.

ČSSD s Haškem v čele skončila v kraji až třetí. Předstihlo ji nejen ANO, ale i lidovci, se kterými doteď vládl. Haška může jen zázrak zachránit před pádem do politické nicoty. Hašek ale už v sobotu večer oznámil, že boj nevzdává.

„Asi opustím pozici hejtmana Jihomoravského kraje, ale rozhodně to pro mě neznamená konec v politice,“řekl s tím, že přijdou další volby. Sobotkovi teď nabízí jediné – že jako člen vyjednávacího týmu zabrání, aby na jižní Moravě ANO získalo post hejtmana, a tím o něco umenší celorepublikový neúspěch ČSSD.

Sociální demokraté ovšem řeší dilema, zda po volbách neoblíbeného lídra spíše neodseknout a výrazně si tak zvětšit množinu stran, které jsou s ČSSD ochotné v kraji uzavřít koalici. Straší je přitom dva roky starý scénář brněnských komunálních voleb, kdy se k likvidaci Romana Onderky odhodlávali tak dlouho, až nakonec sedí v opozici a primátora má hnutí ANO. Na jižní Moravě to navíc vypadá, že mezi stranami není vůle uzavírat koalice „všichni proti ANO“, ale spíš definitivně pohřbít Haška. Zda dokáže přežít alespoň jako náměstek hejtmana v nějaké vyvzdorované koalici, zatím není jasné.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.