Referendum platí jen „na vsi“

MF DNES - - Z DOMOVA - — Vojtěch Srnka

Organizátoři sedmi z jedenácti referend, která se během uplynulých voleb podařilo uspořádat, nevynaložili své úsilí nadarmo. Analýza úspěšných plebiscitů by se dala docela dobře použít pro sepsání návodu, jak odhadnout výsledky těch budoucích: Čím méně lidí v místě, kde se koná referendum, žije, tím větší pravděpodobnost na jeho úspěch je. A naopak.

Aby bylo referendum platné, musí v něm odevzdat svůj hlas alespoň 35 procent oprávněných voličů. Ve všech čtyřech městech, kde referendum ztroskotalo kvůli neúčasti, žije více než patnáct tisíc obyvatel.

A to k tomu, aby si lidé žijící v Říčanech odhlasovali omezení rozšiřování města, které je pod tlakem developerů, chybělo jen 1,4 procenta hlasu.

Naopak pouze v jednom ze sedmi měst a obcí, kde výsledky referenda platí, žije více než pět tisíc obyvatel. Pouze Úvaly mají šest a půl tisíce obyvatel, kteří se tak mohou těšit na rekonstrukci zdejšího koupaliště.

Největším městem, kde referendum nevyšlo, je naopak Brno. Plebiscit, v němž se místní vyjadřovali, jestli si přejí, aby zdejší vlakové nádraží zůstalo v centru města, přitahoval notnou pozornost i na celorepublikové úrovni.

I proto jeho organizátoři dělali, co mohli, když například postávali před volebními místnostmi a radili voličům, kde přesně mají o budoucnosti nádraží hlasovat. Přesto právě zde byla účast ze všech jedenácti referend nejnižší.

Největší procento lidí naopak přišlo ve dvou nejmenších obcích, kde obyvatelé kromě volebních kandidátů vybírali taky svou preferovanou možnost pro budoucnost svého bydliště.

V obcích Kyškovice a Vědomice na Roudnicku, kde dohromady žije jen něco málo přes 1 100 obyvatel, odmítlo více než 70 procent voličů těžbu štěrkopísku. K jejich rozhodnutí přispělo i to, že by jí musel ustoupit les obklopující obě obce.

V místech, kde organizátoři referenda uspěli, se dají vysledovat ještě dvě pravidla. Účast v nich byla až o 24 procent vyšší než u krajských voleb. Pouze v Úvalech o půl procenta nižší, ale přesto sem k němu přišla víc než polovina voličů. Od toho se logicky odvíjí také fakt, že úspěšná referenda výrazně zvýšila volební účast v těch místech, kde se konala. Ta v nich často byla až o desítky procent vyšší než v celém volebním obvodu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.