V nichž hrozí smrt

MF DNES - - Z DOMOVA -

Z Černého Mostu jezdí tři sanity. Všechny měly při jízdě povolená kola. Náhoda to nebyla.

Václav Janouš reportér MF DNES

Krátce před odpolední dopravní špičkou se jednou z nejfrekventovanějších pražských ulic řítí záchranka s pacientkou bojující o život. Vysokou rychlostí míjí na tříproudové vozovce auta – a tu z její strany náhle uletí obě kola namontovaná na zadní nápravě vedle sebe.

Sanitka začne na asfaltu „tancovat“, kola trefují dva projíždějící vozy. Jen díky duchapřítomnosti a zkušenosti šoféra sanitka nesmete další automobily ani se nepřevrátí.

Policistům, kteří krátce nato do ulice V Holešovičkách v Libni dorazí a začnou vůz prohlížet, je na první pohled jasná jedna věc: šest šroubů, na kterých byla kola nasazena, je v pořádku, kola odpadla, protože někdo povolil matice. „Žádné poškození vidět nebylo. Obě kola jsou u těchto automobilů dotažena jednou sadou matic, jakmile tedy povolí, z nápravy upadnou obě,“vysvětluje zdroj blízký vyšetřování.

Podobná nehoda – a opět sanitky ze stanoviště pražské záchranné služby na Černém Mostě – se stala už o několik dnů dříve.

Třetí incident hlásil další řidič ze stejného výjezdového místa, který však kola stihl dotáhnout. Indicie ukazuje na to, že povolené matice může mít na svědomí jeden pachatel. Ohroženy byly tři sanitky z Černého Mostu, tedy všechny, které zde záchranáři mají.

Navíc zde parkují pod přístřeškem tak, že je bezpečnostní kamery snímají jen z jedné strany. A to přesně z té druhé, než kola odpadávají. Pokud někdo matice povoloval, kamery jej nemohly „vidět“. To potvrdil i mluvčí pražské záchranné služby Matěj Hříbal. Upozornil ale, že záchranná služba zatím nemůže vyloučit ani to, že s maticemi někdo manipuloval až během výjezdu sanitky.

Záchranná služba proto už rozeslala všem šoférům pokyn, aby častěji kontrolovali dotažení matic. Všech osmnáct stanovišť v Praze také objíždí denně „inspektor“, který dotažení kontroluje.

Před deseti lety v Táboře

„Expertizy tehdy neprokázaly, že by se kolo povolovalo proto, že je snad více zatížené převáženým pacientem či že by byly disky špatné či špatně vyvážené,“doplňuje.

Konkurenční boj?

Bez kola Takhle dopadla záchranka v pražské Libni. Foto: Jiří Maixner, iDNES.cz

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.