Neber úplatky! SŽDC zaplatí školení proti korupci

MF DNES - - EKONOMIKA - Jan Sůra redaktor MF DNES

V komedii Jáchyme, hoď ho do stroje! Zdeněk Svěrák jako psycholog autoservisu Klásek školí zaměstnance, jak nebrat od zákazníků úplatky. Stejný cíl si stanovila Správa železniční dopravní cesty (SŽDC).

Školení stovek zaměstnanců jedné z rozpočtově nejbohatších státních organizací bude stát 2,1 milionu korun. Rady, jak se korupci vyhnout, správcům kolejí poskytne Advokátní kancelář Erhartová, Vítek & Partners. Firma vyhrála soutěž, do níž SŽDC vybrala rovněž další dvě právní firmy: MT Legal a Advokátní kancelář Duška a Svobodová.

„Oslovili jsme tři předem vytipované advokátní kanceláře, které se problematikou zadávání veřejných zakázek a s tím spojené odpovědnosti dlouhodobě zabývají,“vysvětlil Marek Illiaš z tiskového oddělení SŽDC.

Školení mají začít v listopadu, zúčastní se jich až 700 lidí. Budou trvat celkem šest hodin, celkem půjde o 23 školení. „Součástí plnění ze smlouvy je rovněž vyhodnocení a přepracování současných interních dokumentů SŽDC s protikorupční tematikou a dále souvisejících interních dokumentů, zejména pokud jde o postup při zadávání veřejných zakázek a poskytování informací dle informačního zákona,“prohlásil Illiaš.

SŽDC ke školení nepřistupuje kvůli tomu, že by firma měla s korupčním chováním výraznější potíže. Jednak splňuje povinnost, která pro ni vyplývá z novely zákona o trestní odpovědnosti právnických osob účinné od 1. prosince 2016, a jednak reaguje na nový zákon o veřejných zakázkách.

„Provedení těchto školení vychází rovněž z doporučení ministerstva dopravy,“dodal Marek Illiaš.

Mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold uvedl, že ministerstvo nedoporučuje podřízeným organizacím přesný postup, jak naplňovat protikorupční cíle.

„Zaměstnanci ministerstva v této oblasti budou proškoleni prostřednictvím e-learningového kurzu,“dodal Neřold.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.