Praha 5 už není tolik nebezpečná

V městské části s tradičně vysokou kriminalitou meziročně ubylo 1 700 trestných činů

MF DNES - - PRAHA - Martin Bajtler redaktor MF DNES

Do tramvaje v zastávce Anděl přistupují dva muži. O několik zastávek dále vystoupí za ženou, kterou si v ranním spoji vyhlédli. Sledují ji ještě několik desítek metrů. Pak zaútočí: jeden z nich udeří ženu pěstí do obličeje a začne se s ní přetahovat o kabelku. Napadená ji po další ráně upustí a oba pachatelé utíkají pryč.

Loupež, kterou v létě řešil obvodní soud, je typickým případem kriminality v Praze 5, která se v počtu trestných činů a přestupků dlouhodobě řadí mezi nejproblematičtější městské části. A jedno z místních policejních oddělení je vůbec nejvytíženější v celé republice.

Bezpečnostní situace se však zlepšuje. V loňském roce ubylo na území městské části násilných trestných činů i vloupání. Aktivnější byli loni naopak pachatelé při krádežích aut. Vyplývá to ze zpráv státní i městské policie pro Prahu 5.

„V roce 2015 bylo na území Prahy 5 evidováno 5 300 trestných činů,“píše se v policejní zprávě. To je zhruba desetina všech trestných činů v Praze. Oproti roku 2014 však trestných činů ubylo o 1 700 případů. Podle radního Prahy 5 Petra Lachnita je to především díky tomu, že se projevila bezpečnostní opatření, na kterých městská část začala pracovat již před několika lety. Třeba v oblasti drog. „Okolo roku 2011 se podařilo rozbít velkou otevřenou drogovou scénu, která nám dělala velké potíže. Šlo hlavně o okolí autobusového nádraží Na Knížecí a sadů Na Skalce,“říká Lachnit. Právě drogově závislí jsou ovšem stále, i když už v menší míře, problémem, který v páté městské části rezonuje. Jak uvádí zpráva obvodního ředitelství městské policie pro Prahu 5, zaujímá městská část první místo v celé Praze co do odhalených přestupků proti veřejnému pořádku.

Tam spadá například rušení nočního klidu nebo odhazování použitých injekčních stříkaček. Těch strážníci v Praze 5 za loňský rok odstranili téměř devět set.

Na Smíchově je totiž několik nízkoprahových center a doléčovacích stanic pro drogově závislé. „Poměrně problematicky je umístěné centrum Sananim u sadů Na Skalce, je tu Drop In v Kobrově ulici, ordinace pro drogovou substituci v Erbenově ulici nebo Progresiv v Mahenově ulici,“uvádí Lachnit. Poslední dvě jmenovaná místa jsou v blízkosti tramvajové zastávky U Zvonu, kterou policejní zprávy kvůli častému výskytu narkomanů řadí mezi problémové body. I v oblasti drog se ale situace zlepšuje. Policie uvádí, že meziročně ubylo drogové kriminality o deset procent.

Kapsáři a vloupání do aut

Dalším problémem páté městské části dlouhodobě zůstávají kapesní krádeže. Ty jsou po vloupání do automobilů druhým nejčastějším typem majetkové trestné činnosti v Praze 5. Za loňský rok jich bylo na území městské části podle statistik policie spácháno 569. Jedná se přitom pouze o nahlášené případy. Jak upozorňují kriminalisté, velká část lidí – především cizinců, kapesní krádeže vůbec neohlásí, což statistiky poněkud zkresluje.

Vysoký počet kapesních krádeží se vztahuje hlavně ke křižovatce Anděl. „Přes Anděl projde denně sto tisíc lidí a kapsáři si logicky vybírají místa s vysokou koncentrací lidí,“říká radní Lachnit a dodává, že i kvůli tomu je místní oddělení policie Na Bělidle, pod nějž rušná křižovatka spadá, oddělením, které řeší nejvíce trestných činů v republice.

Snadnou kořist poskytují kapsářům také restaurace a kavárny na Smíchově. V jedné z nich například letos kradla žena, která hostům vybírala kapsy bund přehozených přes židli. A ke krádežím často dochází rovněž v areálu smíchovského nádraží. I proto tam obvodní ředitelství městské policie pravidelně vysílá hlídky strážníků.

Zatímco počet kapesních krádeží zůstává meziročně na téměř stejném čísle, snížil se například počet vloupání do bytů a domů nebo krádeží věcí z aut. Jediným trestným činem, jehož četnost se meziročně zvýšila, jsou krádeže automobilů. Těch policie v roce 2015 zaznamenala 222, zatímco rok předtím jich bylo pouze 178.

Pomáhají kamery

Ke zlepšení bezpečnostní situace přispívá podle policistů hlavně kamerový systém. Díky němu se loni podařilo zadržet devatenáct pachatelů a kamery pomohly vyjasnit 118 případů. Na Prahy 5 je bezpečnostních kamer momentálně pětatřicet. Některé z nich jsou však podle vedení radnice i policie zastaralé nebo špatně umístěné. Proto bude nutné některé kamery přemístit a navýšit jejich počet. „Čekáme, až bude hotova magistrátní koncepce kamerového systému, ale větší počet kamer by kriminalitu mohl ještě snížit,“dodává Lachnit. S tím souhlasí i kriminoložka Alena Marešová z Institutu pro kriminologii a sociální prevenci. „Přítomnost kamer případného pachatele dokáže často odradit. Třeba v případě, kdy se rozhodne krádeží řešit nějakou momentální finanční tíseň,“uvádí.

Podle slov starosty Prahy 5 Radka Klímy (TOP 09) svědčí o zlepšování bezpečnostní situace v městské části i fakt, že se v ní cítí bezpečněji sami obyvatelé. „Podle poslední magistrátní analýzy pocitu bezpečí se v místě svého bydliště cítí bezpečně čtyřiadevadesát procent respondentů z Prahy 5,“uvedl.

Některé části Prahy 5 se však opakovaně objevují na takzvaných mapách strachu, které evidují místa s nechvalnou pověstí. Patří mezi ně například zmiňované smíchovské nádraží nebo okolí autobusového nádraží Na Knížecí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.