Architekt Roith se narodil před 140 lety

MF DNES - - PRAHA - Kateřina Frouzová redaktorka MF DNES

Pražští a středočeští policisté opět pátrají po třináctileté dívce Mije Kadijevič, která je nejspíš ve společnosti svého o rok staršího přítele Petra Šafránka. Školačka podle všeho odešla z domova na Proseku v neděli brzy ráno. Policie po dvojici dětí pátrala letos už dvakrát. Pohřešovaná dívka je hubená, zhruba 165 centimetrů vysoká. Má zelenomodré oči a hnědé vlasy v délce po ramena s konečky obarvenými na zelenomodro. Na zubech má barevná rovnátka s oranžovými gumičkami. Vedle vnějšího koutku jejího levého oka je pět milimetrů dlouhá jizva. Oblečení dívky není známo, na nohou má nejspíš černé kotníkové boty značky VTI. S sebou má tablet značky Iget bílé barvy s prasklým displejem. Chlapec z okolí Prahy se pohřešuje také od neděle. Je hubený, měří 170 až 175 centimetrů, může vypadat i na 16 let. Vlasy i oči má hnědé. Dvojice spolu letos utekla už počátkem dubna a v polovině května. (ČTK) Na Mariánském náměstí je od včerejška do 4. listopadu volně přístupná výstava ke 140. výročí narození architekta Františka Roitha, který je mimo jiné autorem budovy Městské knihovny, ve které je rezidence primátora. Na ni se expozice zaměřuje. Roith se narodil v roce 1876 v Praze. Studoval u Josefa Zítka na německé technice, poté u Otto Wagnera na vídeňské akademii. Navrhl obytné vily v Černošicích, na Ořechovce, v Jílovišti i v Olomouci. Po první světové válce se stal představitelem takzvané oficiální pražské architektury v monumentálně akademickém duchu. Navrhl budovu ministerstva financí na Malé Straně či ministerstva zemědělství na Těšnově. Je autorem Poštovního šekového úřadu na Václavském náměstí (nyní Komerční banka) či Živnostenské banky nedaleko náměstí Republiky (dnes ústředí ČNB). Zemřel v roce 1942. (ČTK)

Billboardy, plakáty, reklamní dárky, pivo, popcorn, lízátka, jablka, balonky, sociální sítě, poradci. To vše a ještě mnohem víc obsahuje kampaň do Senátu. Ceny za propagaci kandidátů postupujících v metropoli do druhého kola se přitom pohybují v řádech stovek tisíc či kolem milionu korun.

Aby bylo srovnání úspěšnosti nominantů co nejzřetelnější, spočítala MF DNES „cenu“jednoho hlasu. Výsledek je překvapivý, protože se pohybuje od stovky po tři tisíce korun. Kdo peníze využil efektivněji? A komu to moc nevyšlo?

Z tohoto pohledu měli jednu z nejméně úspěšných kampaní Soukromníci sponzorovaní senátorem Ivem Valentou. Kupříkladu jejich kandidát z Prahy 6 Bedřich Danda utratil za propagaci před prvním kolem voleb milion. Získal přitom lehce přes 340 hlasů, nepostoupil a jeden volič v jeho případě vyšel na více než 2 900 korun. „Vím, že to vychází draho. S takovým výsledkem voleb jsem počítal, protože vím, že cena za to, dostat se do Senátu přesahuje pět milionů,“reagoval Danda.

V Praze 6 se cena jednoho hlasu jiných neúspěšných kandidátů pohybovala v rozmezí 135 až 415 korun. Kupříkladu kampaň Vlastimila Harapese (ANO) vyšla podle člena jeho týmu na 520 tisíc korun, jeden vhozený lístek tedy stál zmíněných 135 korun. Bývalý šéf Sazky a právník Aleš Hušák (nez.) se ocitl ve středu s bezmála třemi stovkami za hlas, mluvčí Nemocnice na Bulovce Martin Šalek vydal čtyři sta za hlas.

Politici na prvních třech místech v obvodech Praha 6, 10 a 11 byli smělejší, co se výše nákladů týká, ale získali na svou stranu více lidí. Jeden hlas byl proto většinou levnější.

Zřejmě nejvíce měli na propagaci ředitel gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) a náměstkyně primátorky Eva Kislingerová (ANO). Oba útraty odhadli na 1,2 milionu. Efekt však byl diametrálně odlišný – Růžička postoupil do druhého kola s náklady asi 98 korun za hlas, Kislingerová skončila na nepostupové, třetí příčce a stálo ji to přes 330 korun za hlas.

„Na druhé kolo budu mít 230 tisíc korun,“upřesnil Růžička s tím, že všechny výdaje jsou dohledatelné na transparentním účtu TOP 09. Tento týden povede hlavně kontaktní kampaň, už s ní ostatně začal. A také se se svým protikandidátem filozofem Václavem Bělohradským účastní duelů – třeba včerejšího Rozstřelu na portálu iDNES. milion. Přepočet úspěšnosti tak vychází ve prospěch Chmelové, kterou stál jeden hlas 128 korun, zatímco Holubáře 221 korun. V kampani druhého kola chtějí oba hlavně hovořit s lidmi. Zastupitelka jim bude na ulicích vysvětlovat, že by měli přijít volit i do druhého kola. Holubář bude třeba obcházet voliče doma. Mimochodem. V prvním kole prý prošlapal jedny boty a bude si kupovat nové.

Souboj v Praze 11 může být velmi vyrovnaný. Kandiduje tu poměrně silná bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) proti bývalému místostarostovi Prahy 11 Ladislavu Kosovi (Hnutí pro Prahu 11, SZ, piráti, KDU-ČSL).

Kos se pokusí mobilizovat voliče proti hnutí ANO. Je otázkou, zda se mu to podaří. Jisté naopak je, že oba měli náklady přepočtené na jeden hlas celkem nízké. Bývalý místostarosta se dostal vůbec nejníže, na 90 korun za jeden lístek v urně, Válková utratila za jednoho voliče 166 korun.

Foto: Dan Materna, MAFRA

Obálka v urně za 139 Kampaň Františka „Čuňase“Stárka v Praze 6 stála 500 až 600 tisíc korun. Na jeden hlas pro neúspěšného kandidáta tak padlo 139 korun. Podle ODS byla Stárkova kampaň mezi kandidáty v tomto volebním obvodu nejlevnější.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.