Co bude se Slavií? Nikdo neví, byť šéf Pitter uklidňuje

MF DNES - - SPORT - Radim Trusina, David Čermák fotbaloví reportéři MF DNES

Nevyhrát, budou naděje Česka na mistrovství světa v Rusku výrazně ohroženy hned v úvodu kvalifikace. Situace fotbalové reprezentace začíná být vážná: remíza 0:0 se Severním Irskem, pak role sparingpartnera v Německu, kde Češi dostali tři góly a nestíhali.

Nic není ztraceno, ale je potřeba zabrat, přehrát Ázerbájdžán. Jakkoliv. Jinak se tým trenéra Karla Jarolíma dostane do těžko řešitelných komplikací. První a druhý pokus o nastartování kvalifikace se nevydařil. Je tady třetí a možná i poslední. Dál už by mohlo být pozdě. „Samozřejmě se cítíme být pod tlakem. Domácí ztrátu se Severním Irskem jsme si už vybrali. Musíme

Analýza Jaroslav Tomas, Matěj Hejda hokejoví reportéři MF DNES

Situace v hokejové Slavii jen potvrzuje tvrzení, že je život relativní. Ještě v sobotu byla kabina týmu navenek jednotná, po pár dnech je už všechno jinak.

„Jaká je situace? Podívejte se, kolik nás bylo na ledě. Uvidíme, s jakým mančaftem budeme hrát ve středu v Českých Budějovicích,“pravil po pondělním tréninku útočník to zvládnout a vyhrát,“burcuje stoper Tomáš Sivok.

99 procent sázkařů věří Česku

Napětí stoupá. „Bylo by smutné, kdybych to necítil. Uděláme maximum, aby se naše skupina neroztrhala,“pravil Jarolím. „Mám ve zvyku nikoho nepodceňovat, ale vítězstvím nad Norskem si Ázerbájdžán získal ještě větší respekt. O to víc musíme být ve střehu.“

Češi jsou vzhledem k dosavadnímu průběhu kvalifikace, kdy Ázerbajdžán kromě Norska porazil i San Marino a má už šest bodů, možná překvapivě jasným favoritem utkání. „Omlazený český nároďák ukazuje svůj potenciál a Ázerbájdžán by měl převálcovat,“myslí si fotbalový bookmaker Tipsportu Petr Urbanec. U největší české sázkové kanceláře je 99 procent tipů na výhru Michal Dragoun a dodal: „Ti, co byli na ledě, hrát budou. Já ve středu budu určitě připravený.“

I z těchto slov je patrné, že prohlášení hráčů, kteří se hromadně „hodili marod“a neodcestovali na sobotní zápas do Prostějova, nebylo tak úplně společné.

Dragoun patří podle informací iDNES.cz do party hráčů, kteří nesouhlasili se stávkou, jež nyní Slavii dotlačila až na existenční hranu.

Nejstarší hokejový klub v Evropě (1900) stále žije v nejistotě a nikdo neví, co bude. „Na pochybách jsou už i ti, kteří měli ještě před pár dny jasno. I já jsem chtěl ve Slavii zůstat, ale teď opravdu nevím. Čekám na vyjádření majitele klubu,“říká trenér Milan Razým.

Vladimír Pitter sice v televizi uklidňoval, že Slavia na sto procent dokončí sezonu, je ovšem v těžké situaci a nemá se o koho opřít. Postavili se proti němu hráči, zjistil, že proti němu brojí i sportovní manažer Luděk Bukač, jehož chtěl po víkendových událostech propustit.

On ho však předběhl a rezignaci oznámil včera ráno. Slavia, která nikdy

Ázerbájdžánská liga za poslední čtyři roky v žebříčku UEFA poskočila o dvanáct míst a v pořadí koeficientů už předčí třeba srbskou nebo bulharskou. Láká zvučná trenérská jména, v minulosti třeba Angličana Tonyho Adamse nebo Johna Toshacka, velšského kouče, který dřív vedl i Real Madrid. A reprezentaci vede bývalý chorvatský záložník Robert Prosinečki. „Jeho práce se projevuje. Zdálo se mi, že už se jejich fotbal podobá tomu chorvatskému,“říká Josef Pešice, pozorovatel, který Ázerbájdžán sledoval při domácí výhře nad Norskem.

Podpora státu pomáhá úspěchu

Kluby, často mohutně finančně podporované státními penězi, spoléhají hlavně na zahraniční hráče, jejichž počet na soupisce pravidla nijak neomezují. Postupně ale vychovávají neměla extra široký management, se tím pádem rozdrolila zase o kousek víc.

I když kdo ví, jak dlouho bude Bukač bez práce, jelikož se hovoří o jeho napojení na Richarda Benýška, velkého Pitterova rivala, který podle všech indicií stojí za pučem ve Slavii.

Dobře poskládaný a soudržný tým je už dávno minulostí. V pondělí byla na ledě sotva polovina kádru, kterému vypomáhali i veteráni Pavel Kolařík s Davidem Hruškou. První už ukončil kariéru a druhý v i zajímavé hráče pro reprezentaci. Základna totiž v Ázerbájdžánu roste raketovou rychlostí, zájem o fotbal se neustále zvyšuje díky podpoře státu a mládežnickým projektům. Na vývoj malých talentů ve školách dohlíží trenéři vyškolení německými experty a výsledky se rychle projevují. Ještě nedávno mládežnické reprezentace dostávaly od silných týmů výprasky, teď s nimi jsou často schopné hrát vyrovnané zápasy.

Áčko zatím střídá lepší období s horšími. Třeba v roce 2013 prohrálo jen dva ze dvanácti zápasů, o rok později naopak porazilo pouze Filipíny. Co teď? „My máme větší kvalitu, ale taky fůru zraněných. Zápas se může vyvíjet všelijak. V dané konstelaci mohou být Ázerbájdžánci velice nepříjemným soupeřem,“varuje Pešice. Edenu individuálně trénuje delší dobu, přesto je možné, že tihle dva budou pro Slavii ještě dobří.

Hráči totiž místo pospolitosti momentálně řeší vlastní budoucnost. „Pokud většina z nich odejde, tak nemusíme řešit návrat do extraligy, ale spíš záchranu v té první,“poznamenal kouč Razým.

A trochu rezignovaně dodal: „Už si připadám jako pitomec, abych se hráčů neustále ptal, jestli tu zítra budou, nebo ne. S takovou situací jsem se v životě nesetkal.“

Show přitom zdaleka nekončí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.