Asie válčí s drogami. Zvolí filipínský, či evropský model?

MF DNES - - ZE SVĚTA - Ladislav Kryzánek redaktor MF DNES

Tvrdé drogy, zvláště známý pervitin, se v řadě asijských zemí šíří jako lavina. Jak s tím bojovat?

Tamní politici vesměs sází na drsnou represi. Extrémní je příklad Filipín, které po nástupu prezidenta Rodriga Duterteho zahájily krvavou protidrogovou válku, v níž hlavní slovo mají kulky. Za pouhé první dva měsíce kampaně tam zemřelo přinejmenším 2 400 lidí.

Teď to vypadá, že některé státy se chtějí Duterteho kovbojským přístupem inspirovat. Indonésie nedávno vyhlásila kvůli narkotikům stav nouze a slíbila nekompromisní boj vůči drogovým dealerům – včetně obnovení poprav za obchodování s drogami. Také v Thajsku a Barmě chtějí ještě přitvrdit, byť drobní uživatelé narkotik jsou tam již dlouhé roky odsuzováni k drakonickým trestům a věznice praskají ve švech. OSN uvádí, že až sedmdesát procent vězňů v Indonésii, Malajsii, Barmě, na Filipínách a v Thajsku sedí za mřížemi za trestné činy nějak souvisící s drogami.

I jinde jsou popravy, svévolné zadržování, bití i nucené práce běžnou tváří protidrogové politiky. Podle odhadů Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu končí každý rok v drsných detenčních centrech v Číně a v jihovýchodní Asii kolem půl milionu narkomanů. Dril, nekonečná otrocká dřina stejně jako elektrošoky jsou běžnou součástí jejich „léčby“.

Přinejmenším jedna věc je na těchto „středověkých“metodách zarážející – prakticky nenesou výsledky. Drog neubývá, právě naopak. Zejména obliba vysoce návykového metamfetaminu (u nás známého jako pervitin) narůstá explozivním tempem. Vyplývá to mimo jiné i z množství zachycené drogy, to se za čtyři roky zvýšilo z 11 na 42 tun.

A tak se vedle hlasů vyzývajících k napodobení Duterteho politiky, jež spočívá v povzbuzování obyvatel, aby vzali spravedlnost do svých rukou a drogové dealery bez milosti zabíjeli, objevuje i volání, které žádá pravý opak. Tedy ukončení archaického drakonického trestání narkomanů a větší využití západního modelu, který s lidmi závislými na drogách pracuje jako s nemocnými.

Populističtí politici však zatím slyší spíše na další přitvrzení. Přestože je od toho experti zrazují.

„Pravděpodobně to situaci jen zhorší,“řekl pro agenturu Reuters Geoff Monaghan, dlouholetý protidrogový detektiv z londýnské metropolitní policie. „Násilí není řešením,“dodal.

„Asijské země hodně investovaly do represivního přístupu vůči narkomanům, mají ho zažitý,“uvedl v listu The Guardian protidrogový expert Jeremy Douglas. „Změnit ho si vyžádá čas, bude to však nutné,“poznamenal.

Takto hovoří většina odborníků. A také v Asii se už ozývají hlasy, že bude potřeba vyzkoušet evropské pojetí, jež vůči tomu asijskému stojí v ostrém kontrastu. Místo kriminalizace drobných uživatelů drog je běžnou normou umožnit jim přístup k čistým jehlám a léčbě metadonovou náhražkou. A naopak zaměřit se více na prevenci, snižování poptávky a na boj s velkými drogovými obchodníky.

Značná část amfetaminů, které zaplavují nejen Asii, se vyrábí v tajných laboratořích v hlubokých džunglích v západní Barmě.

Potřebné ingredience – pseudoefedrin obsažený v některých lécích – se pašují přes porézní hranice z Číny, Indie i Vietnamu. Laos a Thajsko jsou pak hlavními cestami, kudy hotový výrobek cestuje podél Mekongu a distribuuje se do celé jihovýchodní Asie, Číny i dále. Zisky jsou neuvěřitelné. Úřad OSN pro drogy a kriminalitu odhaduje, že jen v roce 2013 se v Asii prodal metamfetamin za patnáct miliard dolarů.

Rostoucí počet expertů viní z nárůstu výroby a užívání pervitinu v Asii neúčinné vládní odpovědi. „Honit narkomany a posílat je na dlouhé roky do vězení nepomůže,“uvedl Jeremy Douglas. „Tamní vlády si musí posvítit na drogové barony. Nevzpomínám si, že by za poslední roky v sítích uvázla nějaká velká ryba.“

Množství zadrženého metamfetaminu v zemích východní a jihovýchodní Asie se za čtyři roky zvýšilo čtyřikrát. Drsný přístup tedy moc nefunguje.

Foto: Reuters

Navzdory Vietnamce vysoké tresty ze závislosti „nevyléčily“.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.