Česko versus Nobelova cena

MF DNES - - NÁZORY - Aleš Michl ekonom

Pokud jste pravičák, asi sníte o tom, že státní establishment bude jednou minimální, že se má všechno privatizovat, úředníky poslat do háje a ať se to nechá na trhu a jeho neviditelné ruce. A bude dobře. Pokud jste levičák, říkáte si asi, že stát má naopak do ekonomiky co nejvíc kecat, hlídat ji, někam ji tlačit a peníze někam sunout – no hlavně z kapes těch bohatších do těch s prázdnější portmonkou. A až pak bude dobře.

No, ono to v té reálné ekonomice je složitější. Američan Oliver Hart z Harvardu a Fin Bengt Holmström z MIT dostali včera Nobelovu cenu za to, jak ekonomiku sune někam to, jakou vy, váš zaměstnavatel, vaše banka, váš zastupitel, náš stát má vlastně motivaci dělat to či ono. A jak tyhle všechny aktéry, subjekty v ekonomice s rozdílnými zájmy a riziky spojit dohromady k prospěšnému řešení. Holmströmovu práci jsme v EU učebnicově popřeli tím, že máme třeba 100procentní pojištění vkladů u bank. Vemte si, že chytrá soukromá pojišťovna vaše auto pojistí jen se spoluúčastí, a tak si třeba dáváte většího bacha na svou káru než na ten vklad do banky.

Holmström rozpracoval i systémy odměn pro manažery – navázat bonus jen na dnešní zisk a ostatní výsledky pustit z hlavy je podle něj nesmysl. Bonusy vázané na jeden ukazatel se mohou rozdávat třeba v McDonaldu, ale ne v bankách nebo velkých korporacích, kde je třeba dohodnout mezi manažerem a akcionáři dlouhodobější systém odměňování podle více kritérií.

Hart se zase zabýval třeba prospěšností privatizace. Není to tak, že soukromé vlastnictví je vždycky lepší. Poukázal na to, že stát by si měl nechat velké firmy, kde tlak na krocení nákladů a honba za ziskem jsou na úkor kvality pro lidi. Když ale odvětví potřebuje inovace, tah na branku, pak je podle něj lepší privatizovat.

Kdybychom jeli podle těchto nobelistů, tak kampeličky nebudou znovu narvané vklady, předchozí vedení ČEZ by nedostalo tak velké bonusy, nikdy bychom neprodali vodárny a teď se nedivili, jak každoročně jen zdražují. Naopak nikdy bychom si nenechali ve vlastnictví státu třeba pivovar. Ale to už bychom asi nebyli ta naše Česká republika, že ano.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.