Obrovské rozdíly v ceně, některé stojí jako čerstvý losos

Čistá, neplesnivá jablka a až na jednu výjimku žádný přidaný cukr. Kapsičky vypadají jako ideální přesnídávka pro děti, hlavně na cestu díky šikovnému balení. Nebýt jejich často vysoké ceny. Ale i mezi nimi lze najít levnější varianty.

MF DNES - - TEST - Martina Patočková redaktorka MF DNES

Dobrá zpráva pro rodiče. Dětské ovocné přesnídávky v kapsičkách jsou plné zdravého ovoce bez „éček“a (většinou) přidaného cukru. Horší už je, že si za ně někteří výrobci nechají také pořádně zaplatit. Rozmixovaná jablka s banánem prodávají za cenu, za niž je k mání například kvalitní telecí maso. Zjistil to test MF DNES, který porovnával 10 průmyslově vyráběných výživ v kapsičkách plus jedno domácí ovocné pyré.

Na kapsičky jsme se zaměřili i proto, že jsou na českém trhu stále relativní novinkou. V regálech se poprvé objevily před čtyřmi lety a od té doby jejich prodej strmě roste.

V testu jsme v první řadě zjišťovali, zda přesnídávky neobsahují patulin, který je obzvlášť nebezpečný pro malé děti. Jde o látku vznikající z plísní na ovoci, často jablkách, která byla buď napadená hmyzem, nebo potlučená. U patulinu byly prokázané karcinogenní účinky a pro kojeneckou výživu jsou stanoveny velmi přísné limity.

„Pokud byste použili bednu jablek obsahující třeba jen několik plesnivých plodů, tak by byl limit pravděpodobně překročen,“přibližuje Aleš Rajchl z Vysoké školy technologické, která zajišťovala zkoušky kapsiček.

Test dopadl dobře. Patulin se neobjevil ani u kapsiček, které musí splňovat ty nejpřísnější limity kojenecké vyhlášky pro děti do tří let, ani u přesnídávek, které na „kojence“primárně necílí. To jsou ty výrobky, u nichž není na obale uvedeno například „doporučeno od šestého měsíce věku“. Takové byly z deseti námi zkoumaných výrobků tři, Kubík, Fruit me up! a Délis. Testovali jsme pouze jablečno-banánové kapsičky, příchuť v Česku tradiční a pro děti dobře stravitelnou už od kojeneckého věku. Čtyři ze zkoumaných výrobků nesly dokonce označení „od čtvrtého měsíce věku“, což je nejnižší uváděná hranice na příkrmech. Jablko navíc jako surovina představuje kvůli své příznivé ceně základ většiny přesnídávek s různými příchutěmi, ať už jde o borůvku, hrušku, jahodu či mango. Takže jeho kvality jsou rozhodující i pro další druhy kapsiček.

Za 11,50 i za 43 korun

V cenách testovaných přesnídávek jsou obrovské rozdíly. Kapsičku lze koupit od 11,50 koruny za sto gramů po 43 korun za stejné množství.

Většina pytlíčků je navíc 90gramových, čehož si při rychlém nákupu nemusíte všimnout. V akci jsou ceny těch nejlevnějších nižší, vejdou se do deseti korun.

Až na dvě výjimky nestojí za nižší cenou horší složení, spíše jde o marketingovou a cenovou politiku výrobců.

Nejlevněji jsme ze značek v testu pořídili kapsičky Hello, večerníčkovou sadu, od domácího výrobce Linea Nivnice. Ta jako jediná ze zkoumaných přesnídávek obsahovala podle obalu přidaný cukr a „pouze“85 procent ovoce.

V laboratoři však při zjišťování přirozeně se vyskytujících cukrů v ovoci a dopočítávání do celkového množství cukru ani u této značky přidaný cukr nezjistili, takže musí jít o velmi malé množství.

„Mírně doslazujeme kvůli vyladění chuti celou řadu Hello Večerníčků. Na začátku jsme složení úspěšných přesnídávek ze skla identicky použili do sáčku,“vysvětluje marketingový ředitel výrobce Linea Nivnice Petr Ambros.

Pro rodiče, kteří přidaný cukr nechtějí, Linea později přišla s druhou řadou přesnídávek v kapsičkách, Hello cuuc se sto procenty ovoce. Ta už vychází o něco dráž, při našem srovnání o pět korun. Stále se však s cenou 16,90 koruny za 100 gramů drží na nižší úrovni než většina zbývajících výrobků. To je také jedním z důvodů, proč je Hello lídrem v kapsičkách a prodává jich nejvíce.

V dražších kapsičkách je lepší výživa než ve skleničkách

Kapsičky jsou mezi přesnídávkami prémiovým produktem. Mezi skleničkami lze nalézt mnohem více výrobků s ovocným podílem 85 procent i nižším. A není proto problém pořídit skoro 200gramovou skleničku i za 10 korun, jako třeba značku Cvrček od Hamé. Ovoce v ní je však jen 55 procent, přičemž ho doplňuje cukr a zahušťuje škrob. Cena kapsiček je zato vyšší i v případě, že je ve skleničce či kelímku totéž.

„Obal kapsiček je velmi praktický, lehký a jednoduchý k použití, náklady na jeho výrobu jsou však vyšší než u skleniček,“vysvětluje Lenka Slunská za společnost Nutricia. Kapsičky se plní asepticky, bez přístupu vzduchu na speciální lince.

A jaká jablka výrobci používají? Ovoce z českých a moravských sadů najdou lidé jen v několika výrobcích. V našem testu konkrétně ve dvou, alespoň pokud se nám povedlo původ jablka dohledat. Důvod je samozřejmě ten, že jde většinou o mezinárodní výrobce se závody po celé Evropě. Například kapsičky Sunárek, Hami a Babydream Minis od řetězce Rossmann putují z Francie, Naturness od Nestlé ze Španělska.

Z českých a slovenských sadů jsou kapsičky tuzemského výrobce Linea Nivnice. „Všechny výrobky vyrábíme ve svém regionu. Závody máme v Česku, Polsku a Maďarsku,“uvedla také za značku Kubík brand manažerka Gabriela Lengyelová.

Pediatři: Kapsičky ano, ale ne každý den

Když výrobci před zhruba čtyřmi lety kapsičky do českých obchodů uváděli, obávali se, zda je pediatři nenapadnou, že nejsou pro děti moc vhodné. To se ale nestalo a maminky praktické sáčky uvítaly.

„Kapsičky by měly být určeny pro výživu ve zvláštních situacích, jako je cestování, ne jako obvyklý způsob stravování, protože dítě by se mělo naučit jíst lžičkou a později i strukturovanou stravu,“míní Pavel Frühauf, primář ve Fakultní nemocnici v Praze zabývající se dětskou výživou.

„Kapsičky vnímám jako zpestření, doporučila bych je kombinovat s čerstvým ovocem.“ Věra Boháčová Fórum zdravé výživy

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.