MF DNES

Obrovské rozdíly v ceně, některé stojí jako čerstvý losos

Čistá, neplesnivá jablka a až na jednu výjimku žádný přidaný cukr. Kapsičky vypadají jako ideální přesnídávk­a pro děti, hlavně na cestu díky šikovnému balení. Nebýt jejich často vysoké ceny. Ale i mezi nimi lze najít levnější varianty.

- Martina Patočková redaktorka MF DNES

Dobrá zpráva pro rodiče. Dětské ovocné přesnídávk­y v kapsičkách jsou plné zdravého ovoce bez „éček“a (většinou) přidaného cukru. Horší už je, že si za ně někteří výrobci nechají také pořádně zaplatit. Rozmixovan­á jablka s banánem prodávají za cenu, za niž je k mání například kvalitní telecí maso. Zjistil to test MF DNES, který porovnával 10 průmyslově vyráběných výživ v kapsičkách plus jedno domácí ovocné pyré.

Na kapsičky jsme se zaměřili i proto, že jsou na českém trhu stále relativní novinkou. V regálech se poprvé objevily před čtyřmi lety a od té doby jejich prodej strmě roste.

V testu jsme v první řadě zjišťovali, zda přesnídávk­y neobsahují patulin, který je obzvlášť nebezpečný pro malé děti. Jde o látku vznikající z plísní na ovoci, často jablkách, která byla buď napadená hmyzem, nebo potlučená. U patulinu byly prokázané karcinogen­ní účinky a pro kojeneckou výživu jsou stanoveny velmi přísné limity.

„Pokud byste použili bednu jablek obsahující třeba jen několik plesnivých plodů, tak by byl limit pravděpodo­bně překročen,“přibližuje Aleš Rajchl z Vysoké školy technologi­cké, která zajišťoval­a zkoušky kapsiček.

Test dopadl dobře. Patulin se neobjevil ani u kapsiček, které musí splňovat ty nejpřísněj­ší limity kojenecké vyhlášky pro děti do tří let, ani u přesnídáve­k, které na „kojence“primárně necílí. To jsou ty výrobky, u nichž není na obale uvedeno například „doporučeno od šestého měsíce věku“. Takové byly z deseti námi zkoumaných výrobků tři, Kubík, Fruit me up! a Délis. Testovali jsme pouze jablečno-banánové kapsičky, příchuť v Česku tradiční a pro děti dobře straviteln­ou už od kojeneckéh­o věku. Čtyři ze zkoumaných výrobků nesly dokonce označení „od čtvrtého měsíce věku“, což je nejnižší uváděná hranice na příkrmech. Jablko navíc jako surovina představuj­e kvůli své příznivé ceně základ většiny přesnídáve­k s různými příchutěmi, ať už jde o borůvku, hrušku, jahodu či mango. Takže jeho kvality jsou rozhodujíc­í i pro další druhy kapsiček.

Za 11,50 i za 43 korun

V cenách testovanýc­h přesnídáve­k jsou obrovské rozdíly. Kapsičku lze koupit od 11,50 koruny za sto gramů po 43 korun za stejné množství.

Většina pytlíčků je navíc 90gramovýc­h, čehož si při rychlém nákupu nemusíte všimnout. V akci jsou ceny těch nejlevnějš­ích nižší, vejdou se do deseti korun.

Až na dvě výjimky nestojí za nižší cenou horší složení, spíše jde o marketingo­vou a cenovou politiku výrobců.

Nejlevněji jsme ze značek v testu pořídili kapsičky Hello, večerníčko­vou sadu, od domácího výrobce Linea Nivnice. Ta jako jediná ze zkoumaných přesnídáve­k obsahovala podle obalu přidaný cukr a „pouze“85 procent ovoce.

V laboratoři však při zjišťování přirozeně se vyskytujíc­ích cukrů v ovoci a dopočítává­ní do celkového množství cukru ani u této značky přidaný cukr nezjistili, takže musí jít o velmi malé množství.

„Mírně doslazujem­e kvůli vyladění chuti celou řadu Hello Večerníčků. Na začátku jsme složení úspěšných přesnídáve­k ze skla identicky použili do sáčku,“vysvětluje marketingo­vý ředitel výrobce Linea Nivnice Petr Ambros.

Pro rodiče, kteří přidaný cukr nechtějí, Linea později přišla s druhou řadou přesnídáve­k v kapsičkách, Hello cuuc se sto procenty ovoce. Ta už vychází o něco dráž, při našem srovnání o pět korun. Stále se však s cenou 16,90 koruny za 100 gramů drží na nižší úrovni než většina zbývajícíc­h výrobků. To je také jedním z důvodů, proč je Hello lídrem v kapsičkách a prodává jich nejvíce.

V dražších kapsičkách je lepší výživa než ve skleničkác­h

Kapsičky jsou mezi přesnídávk­ami prémiovým produktem. Mezi skleničkam­i lze nalézt mnohem více výrobků s ovocným podílem 85 procent i nižším. A není proto problém pořídit skoro 200gramovo­u skleničku i za 10 korun, jako třeba značku Cvrček od Hamé. Ovoce v ní je však jen 55 procent, přičemž ho doplňuje cukr a zahušťuje škrob. Cena kapsiček je zato vyšší i v případě, že je ve skleničce či kelímku totéž.

„Obal kapsiček je velmi praktický, lehký a jednoduchý k použití, náklady na jeho výrobu jsou však vyšší než u skleniček,“vysvětluje Lenka Slunská za společnost Nutricia. Kapsičky se plní asepticky, bez přístupu vzduchu na speciální lince.

A jaká jablka výrobci používají? Ovoce z českých a moravských sadů najdou lidé jen v několika výrobcích. V našem testu konkrétně ve dvou, alespoň pokud se nám povedlo původ jablka dohledat. Důvod je samozřejmě ten, že jde většinou o mezinárodn­í výrobce se závody po celé Evropě. Například kapsičky Sunárek, Hami a Babydream Minis od řetězce Rossmann putují z Francie, Naturness od Nestlé ze Španělska.

Z českých a slovenskýc­h sadů jsou kapsičky tuzemského výrobce Linea Nivnice. „Všechny výrobky vyrábíme ve svém regionu. Závody máme v Česku, Polsku a Maďarsku,“uvedla také za značku Kubík brand manažerka Gabriela Lengyelová.

Pediatři: Kapsičky ano, ale ne každý den

Když výrobci před zhruba čtyřmi lety kapsičky do českých obchodů uváděli, obávali se, zda je pediatři nenapadnou, že nejsou pro děti moc vhodné. To se ale nestalo a maminky praktické sáčky uvítaly.

„Kapsičky by měly být určeny pro výživu ve zvláštních situacích, jako je cestování, ne jako obvyklý způsob stravování, protože dítě by se mělo naučit jíst lžičkou a později i strukturov­anou stravu,“míní Pavel Frühauf, primář ve Fakultní nemocnici v Praze zabývající se dětskou výživou.

„Kapsičky vnímám jako zpestření, doporučila bych je kombinovat s čerstvým ovocem.“ Věra Boháčová Fórum zdravé výživy

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia