Nevinen. Policista za tragickou smrt nemohl

MF DNES - - PRAHA - — Čeněk Třeček

PRAHA Městský soud v Praze potvrdil osvobozující verdikt nad bývalým policistou Jiřím Tišlerem, který v roce 2012 střílel na Strakonické po prchajícím voze. Jeden z výstřelů zabil spolujezdkyni. Tišler se hájil, že o ní nevěděl.

První verdikt padl letos na konci března. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 5 rozhodla, že nebylo prokázáno, že by Tišler cokoli zanedbal. Jeho jednání podle ní nebylo trestným činem, a zprostila ho proto obžaloby.

Proti rozsudku se odvolal státní zástupce, a to s odůvodněním, že policista neměl používat zbraň, protože „neměl dostatek informací“. Odvolací soud však opět rozhodl, že Tišler nepochybil. Připomněl, že ten v autě jel jako řidič a měl jiné starosti než detailně zkoumat, kdo je ve stíhaném voze. Nakonec střílel místo kolegy, který se po střetu s prchajícím autem nemohl dostat ven z vozu. „Je potřeba vzít v úvahu okolnosti, za kterých se situace odehrála. Byla tma, vozidlo mělo zatmavená skla, obžalovaný navíc řídil. Požadavek, aby v této situaci, a navíc během rychlé jízdy, vozidlo kontroloval více, je absurdní,“řekl v úterý soudce Václav Kašík.

Změnila se pouze jediná část původního rozsudku. Matka dívky žádala od Tišlera odškodné a soud první instance ji odkázal na občanskoprávní řízení. To nyní soud zrušil. Soudce Václav Kašík vysvětlil, že pokud zasahuje člen nějaké organizace, nelze žalovat jeho, ale pouze konkrétní organizaci.

Je to tragédie, konstatoval již bývalý policista

Tišler verdikt uvítal. Je podle něj důležitý pro něj i celou policii. „Policisté budou vědět, že když postupují podle zákona, jak jsou vycvičeni, soud se jich zastane,“uvedl. I on připomněl, že se stala tragédie. Stále trvá na tom, že dívku v autě neviděl a neměl šanci ji zahlédnout.

Tišler už u policie nepracuje. „Tento případ mi zastavil kariérní postup,“uvedl dříve. V současnosti působí v armádě.

Neštěstí se stalo 1. února 2012. Policejní hlídka se pokusila zastavit Václava Hlinovského v kradeném autě, ten však nezastavil. V ujíždějícím Citroënu Berlingo byl s dívkou, která byla jeho přítelkyní. Oba si nedlouho před jízdou aplikovali pervitin. Hlinovský jel velmi riskantně, narazil do policejního vozu a snažil se ujet. Přitom málem přejel Tišlera, který musel uskočit. I když policista po voze vystřelil, řidič ujel. Zastavil až po několika metrech a utekl. Uvnitř však zůstala mrtvá dívka.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.