Konec přejezdů smrti

Světla či závory. Stát upraví 70 nejnebezpečnějších přejezdů, na něž upozornila MF DNES.

MF DNES - - FRONT PAGE - Jakub Pokorný reportér MF DNES

Na přejezdu u průmyslové zóny ve Strážnici už zemřeli tři lidé, na přijíždějící vlak je tam špatně vidět. Nepomohla ani blikající výstražná světla, a tak tam přibudou ještě závory.

Nejrizikovější železniční přejezdy se začínají měnit k lepšímu. Poté co MF DNES před dvěma měsíci publikovala odborníky sestavený seznam 70 nejnebezpečnějších přejezdů, všechny je zkontroloval Drážní úřad, který dohlíží na bezpečnost na kolejích. A začal jednat.

Sedm přejezdů doporučil úplně zrušit, případně nahradit novými jinde, na šesti přejezdech k výstražnému kříži přibudou ještě blikající červená světla. Sedm přejezdů chce osadit závorami a na některých už brzy budou. V plánu jsou i další opatření.

„Po zveřejnění článku v MF DNES ředitel Drážního úřadu Jiří Kolář vyzval oblastní inspektoráty, aby přejezdy znovu překontrolovaly,“potvrdil mluvčí úřadu Martin Novák.

Několik křížení silnice a železnice už správa železnice přestavěla v mezičase od srpna, takže například na šesti přejezdech v Českých Budějovicích a nedaleké Včelné už závory fungují ve zkušebním provozu od září. Jeden z přejezdů v seznamu je v Želechovicích na trati Vizovice–Zlín, kde zrovna včera vlak srazil člověka. Tamní přejezd se změní, protože se bude modernizovat celá trať a dostane druhou kolej. „Kdykoli modernizujeme nějakou trať, zaměřujeme se i na přejezdy,“říká mluvčí Správy železniční dopravní cesty Jakub Ptačinský.

Diskuse o bezpečnosti na železnici se vede hlavně od loňského července, kdy se střetl kamion s pendolinem ve Studénce. Paradoxně přejezd ve Studénce v seznamu není, protože tam byly závory od začátku, řidič však nerespektoval výstražná světla. „Zde uvažovalo ministerstvo dopravy, že by byl přejezd nahrazen mimoúrovňovým křížením v podobě výstavby podjezdu,“doplnil Novák. Další možností je namontovat tam zařízení, které samo rozpozná, že na přejezdu někdo uvázl, a samo zastaví dopravu na trati. Zatím však není rozhodnuto.

Počet usmrcených na železničních přejezdech roste. Loni za první pololetí podle Drážní inspekce při nehodách zemřelo 9 lidí, letos už 21.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.