Senátní matematika: kdo ztratí, kdo získá

S nejlepšími vyhlídkami jdou do druhého kola lidovci a ANO

MF DNES - - VOLBY - Vojtěch Srnka reportér MF DNES

Před druhým kolem senátních voleb má ČSSD nakročeno k tomu, aby se stala jejich hlavním poraženým. Mezi těmi, kdo postoupili do závěrečného klání z prvního místa, má jen jednoho zástupce – Jaromíra Strnada z Kutnohorska. Nejlepší vyhlídky mají naopak lidovci a hnutí ANO.

Před druhým kolem však samozřejmě nemá nikdo nic jisté. Při každých z pěti posledních senátorských voleb se průměrně pětkrát stalo, že „slabší“kandidát z prvního kola slavil nakonec vítězství. Zanedbat snahu přesvědčit voliče, aby k urně přišli i ve druhém kole, tedy nemůže ani jeden ze čtyřiapadesáti kandidátů.

Někteří z nich přesto mohou být před rozhodujícím hlasováním výrazně méně nervózní. Naděje těch, kteří zvítězili o více než deset procent, je vysoká. Za posledních deset let totiž jen jednou nezaručil ani desetiprocentní náskok z prvního kola konečné vítězství. „Pochlubit“se tímto primátem může pouze Jaroslav Mitlener z ODS, který v roce 2006 na Mladoboleslavsku slavil v prvním kole vítězství o 11,6 procenta díky zisku 42,75 procenta hlasů. Přesto nakonec ve druhém kole o procento prohrál s Jaromírem Jermářem z ČSSD.

Dnes je kandidátů, kteří v prvním kole přeskočili svého soupeře o více než deset procent, celkem sedm. Hned tři z nich kandidují za KDU-ČSL. Protože lidovci obhajují jen dva mandáty, je jejich šance na to, že si po volbách polepší, opravdu vysoká.

Náskok mezi pěti a deseti procenty dává více než slušné naděje třem kandidátům ANO a stejnému počtu ODS. Souboj ve druhém kole navzdory takovému náskoku ztratili za posledních deset let jen čtyři kandidáti.

Pohoršit si mohou ČSSD a ODS

Jen jednoho vítěze prvního kola má ČSSD. Té tak reálně hrozí, že si připíše další porážku. Kdyby ve druhém kole neuspěl žádný ze sociálních demokratů, chystajících se na druhé kolo z pozice toho slabšího, snížil by se počet členů senátorského klubu ČSSD z 33 na 24. I tak by ale zůstal v Senátu nejpočetnější.

Vážně ohrožené je i křeslo jedné z nejvýraznějších tváří mezi senátory ČSSD. Exministr a bývalý místopředseda strany Zdeněk Škromach totiž v prvním kole prohrál o čtyři procenta s Annou Hubáčkovou z KDU-ČSL.

„Je v politice velmi dlouho. Řadu let opakuje stejná gesta. A myslím si, že toto se voličům může omrzet,“ říká na jeho adresu politolog Pavel Šaradín, podle nějž by nebylo divné, kdyby Škromachovi nepřišli svůj hlas dát ani typičtí voliči ČSSD.

„Naopak se může stát, že se proti němu lidé zmobilizují,“dodává. Důležitou roli v tomto souboji může sehrát také fakt, že Hubáčková kandiduje za lidovce. Ti mají věrné voliče, a tudíž ve druhém kole, kdy je účast tradičně velmi nízká, také o poznání větší šance.

Obávat se, že ztratí pozici druhé nejsilnější senátní strany, musí taky ODS. Přeskočit ji mohou jak zástupci hnutí ANO, tak lidovci.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.