Závory, světla. Anebo zrušit

MF DNES - - Z DOMOVA - Jakub Pokorný reportér MF DNES

Přejezd v Omicích u Brna leží blízko lomu a kvůli hluku tam není slyšet houkání vlaku. Drážní úřad tam aktuálně nařídil alespoň prořezat křoví, aby bylo lépe vidět na obě strany. Výhledově bude přejezd nahrazen podjezdem.

V Rokycanech na lokálce od Hrádku jsou hned dva nebezpečné přejezdy. Návrh je zrušit je oba a nahradit jedním bezpečnějším.

U přejezdu v Oslavičce blízko Třebíče se teď smí kvůli bezpečnosti vlaky ploužit maximálně 20 km/h.

To je jen pár příkladů, jak železničáři budou předcházet nehodám na nejhorších českých přejezdech.

Původně Drážní inspekce sestavila seznam 70 nebezpečných křížení dráhy a silnice. Řídila se hlavně statistikami tragických nehod.

Drážní úřad, který také dohlíží na železnici, teď doporučil (v některých případech přímo nařídil) různá opatření – namontovat závory, přejezd úplně zrušit, prořezat křoviny nebo k červenobílému kříži namontovat světla.

Koleje na většině tratí patří Správě železniční dopravní cesty (SŽDC), která se s doporučeními víceméně ztotožňuje. „Ze sedmdesáti železničních přejezdů bylo označeno 17, u kterých již došlo k úpravě. Teď probíhá zkušební provoz nebo jsou ve výstavbě. U zbývajících 53 přejezdů jednáme o lepším zabezpečení v blízké budoucnosti,“uvedla Kateřina Šubová ze SŽDC.

Železničáři chtějí nějak vylepšit i přejezdy, které podle nich „za nic nemohou“, protože v případě nehody na nich vždy chyboval řidič. Ale pokud se tam bourá často, raději je přestavějí.

Na „černé listině“je tak třeba i přejezd na hlavní silnici u nádraží Lhotka u Mělníka (kde se zatím nic nezměnilo). Leží totiž poblíž nepřehledné křižovatky. Občas se tam stane nehoda kvůli tomu, že se ke kolejím sjíždí z kopce a řidič to prostě neubrzdí. „Zdejší nehody jsou spíš jen takové šťouchance, protože vlak tu jezdí hodně pomalu. Na přejezdu u nádraží boural nedávno zrovna pán, který ten vlak asi přehlédl, ale také to nebylo nic vážného,“řekl včera starosta Lhotky u Mělníka Petr Pánek.

Asi nejsložitější to bude s přejezdem mezi městy Kralupy nad Vltavou a Velvary, kde vedou v určitém úseku silnice a trať vedle sebe. Pak se najednou protnou. Řidič si většinou musí hlavu skoro ukroutit, když se chce rozhlédnout, jestli za ním nejede vlak. Tady by se musela buď přeložit silnice, nebo železnice.

„Znám to tu a vlak mě nepřejel“

Seznam rizikových přejezdů určitě nebude konečný a v budoucnosti se na něm mohou ocitnout další.

Výrazným adeptem je třeba přejezd v Krnově vybavený jen výstražnými kříži. Na něm se staly jen během letoška dvě nehody se zraněními.

Letos jen za první pololetí došlo k 82 střetům na přejezdech (to je o čtyři více než ve stejném období loni). Jenže nehoda se může stát i na „bezpečném“přejezdu, pokud je sám sobě nebezpečný člověk, který přes něj přechází. To dokazuje nedávná historka, již vyprávěl Martin Novák z Drážní inspekce. Přejezd v Praze-Čakovicích je přehledný, ale když už blikala světla, šoural se po něm muž, který tlačil kolo. Když mu to Novák vytkl, muž odpověděl: „Však já to tady znám x let a ještě mě vlak nikdy nepřejel.“Vzápětí měl ale co dělat, aby zmizel z přejezdu, protože se tam vyřítil vlak na koleji, která se příliš často nepoužívá. Jel totiž do depa.

Správa železniční dopravní cesty plánuje bez ohledu na nehody a „seznamy přejezdů smrti“osadit závorami preventivně i všechny nechráněné přejezdy, kde se vlak kříží se silnicemi 1. třídy. Na nich je velký provoz a zpravidla se tam jezdí i dost rychle. Takových přejezdů je v republice momentálně šedesát. Stavět se bude v roce 2017.

Podobně si správci tratě vytipovali dalších 100 přejezdů, kde se cesta kříží s železničním koridorem a kde pro změnu uhání rychle vlak. Dvacet čtyři z nich se nějak změní.

Na všech nechráněných přejezdech silnic 1. třídy začnou od příštího roku vyrůstat šraňky.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.