Syřan podezřelý z terorismu se v cele oběsil

MF DNES - - ZE SVĚTA -

Syřan Džábir Bakr, který je podezřelý z přípravy teroristického útoku v Německu, spáchal ve vazební věznici v Lipsku sebevraždu. S odvoláním na justiční zdroje o tom včera večer informoval server Spiegel Online. Okolnosti případu jsou nejasné, Bakr měl být pod neustálým dozorem. Agentura DPA uvedla, že se Bakr oběsil.

Dvaadvacetiletého muže, který měl pravděpodobně napojení na teroristickou organizaci Islámský stát, měli dozorci bez přerušení sledovat. Jednak proto, že držel hladovku, zejména ale kvůli akutnímu nebezpečí sebevraždy, uvedl Spiegel Online.

Bakr chtěl podle německých vyšetřovatelů zaútočit na některé z berlínských letišť. V bytě ve východoněmeckém Chemnitzu, kde se na útok chystal, našla policie 1,5 kilogramu výbušných látek. Bakra zatkla v pondělí v Lipsku, stejný den ho soudce poslal do vazby. Syřana Bakra pomohli dopadnout jeho krajané z řad uprchlíků.

Dejte jim metál a azyl

Německo nyní velebí první hrdiny–uprchlíky. Poslanci Bundestagu žádají, aby tři mladí Syřané, kteří pomohli Bakra zadržet, dostali státní vyznamenání. Někteří politici vyzvali, aby muži za odměnu získali rovnou azyl.

„Ti mladí muži by si zasloužili Spolkový kříž za zásluhy. To, co udělali, svědčí o jejich hluboké úctě ke svým německým hostitelům. Lepší integraci si lze jen těžko představit. Je to příkladné,“uvedl vlivný člen vládní sociální demokracie Johannes Kahrs. Spolkový kříž za zásluhy je jedním z nejvyšších německých vyznamenání.

Také podle člena Křesťansko-demokratické unie Jürgena Klimkeho by si Syřané vyznamenání zasloužili. Podle něj by to byl „silný signál oběma směry – směrem k německému

Počítají pašeráci s tím, že podle mezinárodního práva bude o migranty na moři postaráno a že se na lodích Frontexu nebo pobřežní stráže dostanou do Evropy?

To se rozhodně stává.

Co se s tím dá dělat?

Budeme muset najít rovnováhu mezi touto povinností pomoci každému, kdo je na moři v nouzi, a tím, že této skutečnosti také zneužívají pašeráci.

To jsou ale dvě absolutní hodnoty, které jdou paralelně vedle sebe a těžko se střetnou. Jak lze v takovém případě dosáhnout řešení?

Tím hlavním úkolem je zničit pašeráckou síť v Libyi. Pašeráci tam zneužívají situace a toho, že působí v rozpadlém, nefunkčním státě. Mají jistotu, že nebudou zatčeni, protože právní stát tam prakticky neexistuje.

To znamená, že nejdřív se musí stabilizovat situace v Libyi natolik, aby měla pevnou vládu, která také dokáže proti pašeráckým skupinám na svém území zasáhnout a zabránit jim v další činnosti.

Frontex průběžně sbírá informace o tom, jak pašeráci fungují, jaké jsou jejich nejčastější trasy, kolik si nechávají zaplatit a s kým se stýkají. Tyto informace máme, ale prakticky toho s nimi nemůžeme moc dělat.

Situace v Libyi se hned tak nezmění a čekání na stabilní vládu může trvat roky. Je Evropa do té doby bezmocná?

Můžu k tomu říct jen tolik, že dokud nebude Libye stabilní zemí, tak se na této situaci a problému s pašeráky těžko něco změní. obyvatelstvu i k dalším uprchlíkům“.

Předseda parlamentního výboru pro otázky vnitra Ansgar Heveling dokonce vyzval, aby příslušné úřady urychleně rozhodly o azylových žádostech tří Syřanů. Zdůraznil, že by procedura měla i přes jejich zásluhy proběhnout standardně. Naopak saský poslanec za postkomunistickou stranu Levice André Hahn požaduje, aby úřady Syřanům azyl rovnou přiznaly. (ČTK, zah)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.