Kdo střeží Středomoří

MF DNES - - ZE SVĚTA - — Jana Šafaříková

Jana Šafaříková zvláštní zpravodajka MF DNES na Sicílii

Jak si migranti v mezinárodních vodách mohou přivolat na pomoc loď z Evropy?

Existují tři způsoby. Buď vyšlou nouzový signál, který zachytí řídicí středisko italské námořní služby v Římě, jež k nim pak pošle nejbližší loď.

To může být buď loď italského námořnictva, Frontexu nebo také jedné z několika neziskových organizací, které ve Středozemním moři rovněž působí.

Každý podle mezinárodního práva musí na moři pomoci lidem v nouzi. Absolutně neexistuje, aby někdo odmítl, je to povinnost.

Jaké jsou ty další dva způsoby?

Druhou možností, jak se migrantům může dostat pomoci, je, že nouzový signál vyšle projíždějící loď, která si jich všimne. To může být například obchodní loď. Těch se po Středozemním moři plaví velké množství, jsou tu velmi frekventované trasy.

Tyto lodě pak počkají na pokyny z námořní centrály a buď pomoc poskytnou ony, nebo jiná loď, která je poblíž a která je pro takovou činnost lépe vybavená.

Třetí možností je, že si člunů všimnou hlídkující vrtulníky. „Vždycky mají radost, že nás vidí,“popisují námořníci italské pobřežní stráže první momenty setkání s migranty na nafukovacích člunech uprostřed Středozemního moře. Od chvíle, kdy je pašeráci vyvezou za výsostné vody Libye, totiž migrantům nezbývá nic jiného než čekat, že si jich všimne projíždějící loď, námořní hlídka nebo vrtulník. Spoléhat na to, že přeplněné čluny samy přeplují Středozemní moře, kde vlny mohou dosahovat výšky i několika metrů, by bylo čiré bláznovství.

Kromě italské pobřežní stráže tu hlídkují lodě různých charitativních organizací a rovněž evropské pohraniční agentury Frontex, která od minulého týdne působí pod názvem Evropská pobřežní a pohraniční stráž.

Agentura koordinuje činnost mezi členskými zeměmi EU, které se podílejí na ochraně vnější hranice schengenského prostoru. Kromě toho má také ničit lodě převaděčů, zasahovat proti pašování narkotik nebo monitorovat znečištění moří a nelegální rybolov. Její rozpočet na letošní rok je 239 milionů eur (6,5 miliardy korun).

Foto: Frontex

Italští policisté a pracovníci Frontexu čekají na novou várku migrantů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.