Lidé uvidí ztracenou rotundu

MF DNES - - PRAHA - Kateřina Frouzová redaktorka MF DNES

V Praze 12 se v polovině volebního období vymění starosta. Od listopadu v této funkci nahradí Danielu Rázkovou (na snímku) ze Změny pro Prahu 12 nominant hnutí ANO. Po vítězství v komunálních volbách v roce 2014 hnutí ANO uzavřelo koaliční smlouvu se Změnou a ČSSD. Její součástí byla i výměna starosty v polovině mandátu. „V termínu listopadového zastupitelstva se po úspěšném dvouletém období vzdám funkce. Podle koaliční smlouvy se mám stát první zástupkyní budoucího starosty z hnutí ANO,“uvedla starostka Rázková. V současné době podle ní koalice bilancuje a byla zahájena jednání o přerozdělení kompetencí. (ČTK)

Kampaň v kuloárech zvaná „antiKrnda“– dle přezdívky primátorky Adriany Krnáčové (ANO) – zřejmě skončí nebo se minimálně zmírní. TOP 09 i občanští demokraté zmírní kritickou rétoriku. Hledají témata, která upoutají, a osobnosti, které osloví. Právě v Praze totiž vidí šanci sehnat voliče, jež je vyvedou z „periferie“.

Matematika je jednoduchá. Obě pravicové strany mají sice v metropoli silnou podporu, ale chtějí víc. Motivace obou se přitom různí. Výsledky z krajských voleb naznačují, že TOP 09 se bez podpory v hlavním městě stěží přehoupne přes pět procent nutných v roce 2017 ke vstupu do Poslanecké sněmovny. A ODS sice má podle výsledku v letošních krajských volbách podporu zhruba 9,5 procenta voličů, což je za dané situace slušný výsledek, ale chce se přehoupnout hodně přes deset procent.

Obě strany na krajských sněmech letos na podzim naplánují strategii a začnou hledat lídry nejen pro poslanecké volby v roce 2017, ale i pro komunální volby v roce 2018.

„Netajím se cílem výrazněji ovlivňovat

poliklinika Praha přijme pokladní do samoobslužné restaurace na poloviční úvazek (0,5) s nástupem 1.11.2016. Požadujeme praxi na obdobné pozici, základní znalost práce na PC, bezúhonnost a pečlivost. Nabízíme pracovní dobu od pondělí do pátku od 10:30 do 14:30, příjemné pracovní prostředí v centru Prahy, přátelský kolektiv, zaměstnanecké stravování a 25 dnů dovolené. Kontakt: Bc. Táňa Darášová, tel: 222 924 214, e-mail: t.darasova@prahamp.cz.115108 českou politiku a musíme pro to udělat co nejvíce. Už mám jasnou představu, jak pokračovat,“řekl předseda ODS Petr Fiala s tím, že strategii nejprve oznámí kolegům. Pražská ODS o tom bude rokovat na přelomu listopadu a prosince, TOP 09 obdobné téma otevře o několik týdnů dříve.

Změny by se však mohly odehrát ještě před stranickými schůzemi a v případě TOP 09 před zvolením nového pražského vedení strany. „Měli bychom analyzovat i naše pražské voliče a já osobně budu na klubu zastupitelů magistrátu navrhovat neprodlené zřízení stínové rady hlavního města,“uvedl zastupitel TOP 09 Tomáš Jílek. To podle něj přinese dvojí efekt. Jednak se od negativní kampaně „antiKrnda“(té už je Jílek syt) posunou k problémům a konkrétním návrhům jejich řešení. Za druhé upoutají více pozornosti na politiky v TOP 09. „Vyprofilují se osobnosti, které budou čitelné pro veřejnost. Voliči se tak seznámí s jejich názory a návrhy řešení,“řekl Jílek.

Podle místopředsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové je možné, že se část pražského vedení topky na sněmu v listopadu obmění. „Předpokládám že tam budeme velmi intenzivně řešit něco, co můžeme nazvat permanentní kampaní, kdy budeme zdůrazňovat, kde jsme na radnicích přítomni, jak to funguje, i naše úspěchy,“uvedla Adamová. Strana bude mluvit i o dopravě, sociální oblasti, zdravotnictví a financování těchto služeb nebo třeba o změnách v Institutu plánování a rozvoje, jehož šéfa vedení magistrátu před pár týdny odvolalo.

Kromě strategie se strany budou bavit i o možných lídrech. V případě TOP 09 přicházejí v úvahu bývalí radní a současní zastupitelé Václav Novotný a Jiří Nouza a hovoří se i o exministrovi spravedlnosti (nyní europoslanci) Jiřím Pospíšilovi. V ODS zase připadají v úvahu aktivní zastupitelé Alexandra Udženija a Filip Humplík. Jména nikdo oficiálně nepotvrdil.

„Naši voliči, naši bývalí voliči a lidé, kteří uvažují o tom, že by nás volili, jsou oslovitelní jen pozitivním programem a tím, že jim nabídneme řešení. Jim nestačí, že někoho kritizujeme,“dodal Fiala.

Osobnosti pro volby chce ODS podle Humplíka vybírat na podzim, minimálně některé z nich by mohly být známé na začátku roku. Jako krajský předseda pro Prahu plán strategie pro následujících dvanáct měsíců představí na podzim.

„Budeme si analyzovat témata, která oslovila voliče více a která méně. Ta, co rezonují více, budeme říkat přesněji a jasněji a témata, co rezonují méně, upozadíme,“upřesnila Udženija. Ta popsala, že konkrétně v Praze plánují v podstatě propojit kampaň před poslaneckými volbami s kampaní pro následující komunální volby. Tím se podle ní efekt umocní a osloví širší okruh lidí.

Jenže podle politologa Zdeňka Zbořila – použil k tomu starší žertovnou slovní přesmyčku – bude pokus o návrat „z Mafiánského na Mariánské náměstí“skoro nemožný.

„Je zde také mnoho takových voličů, kteří jsou spokojeni s ekonomickým růstem, ale nespokojeni s tím, kolik prospěchu z toho mají nebo budou mít osobně. A tak se můžeme obávat, že až dojde na předvolební mobilizace, neuvidíme nic jiného než v minulosti. Rozdávání letáků, guláše a koláčů a podobně, ale hlavně billboardy s ‚tvářemi pichlavých očí a nozder větřících zločin‘, jak před léty, aniž znal současnou volební ikonografii, napsal básník Viktor Dyk,“odpověděl Zbořil na dotaz, co mají strany udělat, aby oslovily více voličů.

Pravicové strany ODS i TOP 09 začínají hledat kandidáty na primátora. Aktivizují síly, zakládají stínovou radu a hledají cesty, jak získat Prahu. „Našim voličům i našim bývalým voličům nestačí, že někoho kritizujeme.“

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.