Byty - koupě

MF DNES - - PRAHA -

pro naše solventní zaměstnance z kanceláře byty k dlouhodobému pronájmu v Praze, právní servis zajištěn. Tel: 274784428.

Francouzský lékař hledá byt k dlouhodobému pronájmu. Tel: 603252661113713 Právní zástupce zaměstnanců 02, FIOBANK, poptává byty k pronájmu a ke koupi v Praze. Právní servis zdarma.Tel: 602/219621.

Koupím byt v Praze v družstevním nebo osobním vlastnictví o velikosti 2+1 až 4+kk cca 67 m2 na MHD. Stav nerozhoduje. Tel: 601601031113461

Koupím knižní pozůstalost. Knihy, příp. i starožitný a retro nábytek vhodný do stylové čítárny - knihovnu, křesla, stolek, lampu, aj. Tel. 603478873114104

Jen vzácně budou veřejnosti přístupné základy rotundy sv. Václava na pražské Malé Straně. Románskou památku z 11. století se podařilo zachránit po objevení v roce 2004 díky podpoře stovek dárců z České republiky a financování z evropských zdrojů.

Stavba byla považována za ztracenou, při rekonstrukci v areálu budovy Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy se však odkryly její základy. „V současné době se dohadujeme se zástupci památkového ústavu, kolik tisícovek návštěvníků rotunda snese,“říká proděkan fakulty pro propagaci Martin Vlach. „Památka potřebuje specifické mikroklima a dá se odhadovat, že dokáže maximálně pojmout tři až pět tisíc lidí ročně. Zatím bude určitě otevřeno příští rok na Muzejní noc a svátky svatého Václava. O otevření v dalších významných dnech v tuto chvíli jednáme,“dodává. Veřejnost bude o termínech otevření informována na stránkách www.matfyz.cz.

Základy z časů svatého Václava

Nález zbytků románské podlahy uvedl rotundu sv. Václava mezi čelné památky románského umění v Čechách. Fragment tvoří 74 dlaždic tří tvarů složených do pěti řad, což představuje necelých pět procent celkové plochy podlahy. Dlaždice náleží k nejstaršímu typu českých středověkých terakotových podlah. V části rekonstruované památky se nachází také replika dlažby. Překvapením pro archeology byl nález části pískovcového oblouku okna staršího než rotunda samotná.

Součástí expozice je i kruh z opracovaných kamenů, který mohl být základem ještě starší stavby. Ta už by se datovala zhruba do doby úmrtí sv. Václava kolem roku 935. Archeologové z naleziště vyzdvihli mimo jiné 13 888 zlomků keramiky či zhruba 18 000 zlomků zvířecích kostí.

Rekonstrukce rotundy sv. Václava trvala více než dva roky a stála přes 10 milionů korun. Téměř 2,5 milionu se podařilo shromáždit od soukromých dárců, zbytek peněz pochází ze zdrojů EU. (ČTK)

Foto: Naše rotunda

Čí kroky pamatuje? Podlaha, po které se chodilo v 11. století. Fragment tvořený 74 dlaždicemi tří tvarů patří k nejstaršímu typu českých středověkých terakotových podlah.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.