Nechte si hejtmana, nabídl Babiš KSČM

MF DNES - - VOLBY -

Vdalších dvou krajích se po včerejšku rýsují krajské koalice i jména hejtmanů. Nečekaný obrat nastal ve středních Čechách, kde se do hry o hejtmanské křeslo vrátila současná místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Pokorná Jermanová z ANO. Šéf hnutí Andrej Babiš původně naznačoval, že hejtmana přenechá koaličnímu partnerovi v kraji, hnutí STAN. Během včerejšího jednání, na něž ANO přizvalo i ODS, se ale strany předběžně dohodly, že v krajské radě vítězné ANO obsadí čtyři místa včetně hejtmana, kterým by se měla stát Jermanová. Další čtyři místa by připadla STAN, dvě vyjednala ODS a jedno zbylo na posledního z koalice, TOP 09.

V čele Ústeckého kraje zřejmě dál zůstane dosavadní hejtman, komunista Oldřich Bubeníček, přestože i zde volby vyhrálo ANO. „Pokud byl hejtman, neměl žádné kontroverze. No tak nechť tam může zůstat, a to není vůbec o tom, jestli je, nebo není komunista,“řekl včera Babiš serveru iDNES.cz. „Ta nabídka je spojena s poměrem míst v radě a tam máme mít dominantní pozici. Hejtman bez našich lidí nebude moci rozhodovat,“dodal Babiš. Prezident Miloš Zeman podle svého mluvčího velkorysost ANO vůči komunistům na severu Čech ocenil.

Na jihu Moravy ANO váhalo mezi lidovci a ČSSD. Nakonec se včera přiklonilo k sociálním demokratům. S nimi, se Starosty, TOP 09 a Žít Brno podepsalo memorandum o koalici.

Jihočeská ČSSD a ANO se neshodly na třetím koaličním partnerovi. ANO navrhla ODS, což ČSSD odmítla. Jednání o koalici v jižních Čechách tak pokračují. (kop, iDNES.cz)

Foto: MAFRA

Oldřich Bubeníček

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.