Každý hlas se počítá! O Senátu rozhodne hrstka voličů

Získat křeslo senátora je mnohdy snazší než se stát starostou středně velkého města. Ke druhému kolu voleb Češi nechodí. A tak i vítěz může dostat méně hlasů než před týdnem.

MF DNES - - FRONT PAGE - Vojtěch Srnka reportér MF DNES

Jestli se uchazeči o senátorské křeslo kvůli kampani do druhého kola voleb potřebovali nějakou frázi naučit opravdu perfektně, pak šlo o připomenutí, že hlasovací lístky je možné vyzvednout teprve až ve volebních místnostech.

Českým voličům totiž očividně opět začíná být jedno, kým horní komoru Poslanecké sněmovny obsadí. K prvnímu kolu letošních voleb přišla sotva třetina voličů. To je nejnižší účast za posledních deset let. Nižší byla pouze v letech 2002 a 2004.

K jistotě zisku senátorského křesla díky tomu může stačit klidně jen šest tisíc hlasů tak jako na Mostecku. Žádný kandidát si proto nemůže dovolit ztratit byť jediný hlas.

O to víc sil museli kandidáti do kampaně mezi prvním a druhým kolem vložit. Někde se tedy soustředili na přesvědčování co největšího počtu těch, kteří volili odpadlíky z prvního kola, jinde především důležitější minimalizaci ztrát ze svých volebních zisků po prvním dějství.

„Pro kandidáty je velmi důležité přesvědčit ty voliče, co přišli volit v prvním kole, aby přišli i ke kolu druhému,“vysvětluje politolog Pavel Šaradín a zdůrazňuje, že problém se ztrácením voličů mohou mít kandidáti stran a hnutí bez pevného voličského jádra v čele s hnutím ANO.

To hlavně proto, že v prvním kole jim mnozí přišli dát hlas do velké míry kvůli krajským volbám a předsedovi Andreji Babišovi, který je jeho hlavní a téměř jedinou tváří.

Třeba v roce 2012 ztratil Jan Zahradník na Českobudějovicku mezi prvním a druhým kolem tři tisíce hlasů a křeslo získal jeho soupeř Jiří Šesták. Právě v takový vývoj upírají své naděje ti, kteří v prvním kole byli druzí.

„Své šance vidím dobře, ale nechám se překvapit,“zůstává optimistou i přes svou čtyřprocentní ztrátu třeba Zdeněk Škromach, protagonista jednoho z nejsledovanějších duelů druhého kola.

Díky velmi nízké volební účasti může kandidátům na senátory stačit docela málo. Exministryně spravedlnosti Helena Válková v posledních dvou dnech obešla Prahu 11 a rozdala tamním ženám tisíc kusů růží. Kdyby se jí povedlo všechny obdarované přesvědčit, aby jí ve druhém kole voleb daly hlas, vynesla by jí procházka s květinami přibližně jednu desetinu hlasů, které potřebuje k vítězství. Pokud by zmíněné ženy vzaly s sebou i partnery, měla by Válková možná vyhráno.

Stejně „snadná“cesta do Senátu však vede i kolem jejího protikandidáta Ladislava Kose, který vsadil především na snahu vymezit se proti hnutí ANO, za které Válková kandiduje. Celkově musí každý z nich přesvědčit zhruba deset tisíc lidí. K vítězství pak může stačit třeba jen rozdíl dvaceti hlasů.

Tak málo lidí chodí volit v druhém kole do Senátu.

Přesvědčit sedm tisíc sousedů

Na Mostecku si před prvním kolem voliči nebyli do poslední chvíle jisti tím, koho nakonec budou moci volit. O stažení kandidátky místního hnutí Severočeši Aleny Dernerové z voleb a jejím následném navrácení se toho hodně namluvilo. Právě tady byla volební účast v prvním kole ze všech obvodů nejnižší – přišla sotva čtvrtina voličů.

Nejnižší účast zároveň znamená, že zdejší kandidáti budou na post senátora potřebovat nejméně hlasů. Podle odhadu vycházejícího z účasti v předešlých letech by zde na vítězství mělo stačit asi sedm tisíc hlasů.

To znamená, že Dernerová by mohla senátorský post obhájit i za předpokladu, že ztratí tisíc hlasů oproti prvnímu kolu.

„Jede se od nuly,“snaží se Dernerová přesto zbavit role favoritky. Statistika z minulých let nicméně naznačuje, že takové rozložení sil bývalému hokejistovi Jiřímu Šlégrovi kandidujícímu za ČSSD moc nadějí nedává.

Hlavně přijďte podruhé

Nejsledovanější duely druhého kola čekají dvojici kandidátů ČSSD. Menší naděje dává volební matematika Zdeňku Škromachovi, který kandiduje na Hodonínsku. V prvním kole tu o čtyři procenta podlehl Anně Hubáčkové kandidující za KDU-ČSL. Přesto si věří.

Jenže vzhledem k tomu, že jeho soupeřka kandiduje za lidovce, nedá se očekávat, že by do druhého kola příliš hlasů ztratila. Lidovci chodí volit poměrně spolehlivě. K obsazení senátorského křesla by tu mělo stačit asi jen 8 tisíc hlasů. A Hubáčkovou přišlo v prvním kole podpořit o 1,5 tisíce voličů víc. Může za to i fakt, že pokles zdejší volební účasti oproti roku 2010 patří k největším v celé zemi.

„Spoléhám na to, že k mým klasickým voličům se přidají také voliči levicových stran Moravanů a komunistů a částečně i hnutí ANO,“věří si Škromach, že si ve druhém kole naopak polepší. Historie však na jeho straně nestojí. V roce 2010 tu mezi prvním a druhým kolem naopak tisíc voličů ztratil.

Drama na jihu

To duel ministra průmyslu Jana Mládka z ČSSD s kandidátem hnutí ANO Jaroslavem Větrovským na Táborsku opepřil především Mládkův závazek dát svůj ministerský post v případě porážky „k dispozici“.

K napětí přispěli také předseda ANO Andrej Babiš, který se svými koblihami přijel do Tábora Větrovskému pomoci s kampaní, a předseda TOP 09 a rodák z nedaleké Bechyně Miroslav Kalousek. Ten zase veřejně podpořil Mládka, jemuž se hlasy pokusil vyzpívat také zpěvák Michal David na volebním koncertě.

Důvody oboustranného důrazu na kampaň na poslední chvíli je třeba kromě Mládkova závazku hledat především v rozložení sil po prvním kole. Jeho vítěz Jaroslav Větrovský totiž dostal jen o 86 hlasů více než Jan Mládek. Oba v prvním kole volilo necelých sedm tisíc voličů. Jenže podle odhadu vycházejícího z účasti v předešlých volbách, bude dnes v Táboře k vítězství potřeba až 12 tisíc hlasů. Oba tedy potřebují nejen neztratit, ale naopak na svou stranu získat co nejvíc voličů, kteří v prvním kole podpořili jejich soupeře. V roce 2010 tady Janu Mládkovi na senátorský post nestačilo ani 14,7 tisíce hlasů.

Foto: MAFRA

Voličům se k urnám nechce dvakrát. A tak se běžně stává, že kandidát mezi prvním a druhým kolem ztratí hlasy. Po týdnu znovu

Foto: MAFRA

Zapečetit na noc

Volební místnosti se včera zavřely ve 22.00, dnes se volí do 14 hodin.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.