Reportáž: rozdělená Ukrajina

Panují obavy, že smrt krále Pchúmipchona Adundéta by mohla 70milionový turistický ráj uvrhnout do nových zmatků.

MF DNES - - FRONT PAGE - Ladislav Kryzánek redaktor MF DNES

Thajsko se včera poprvé po více než sedmdesáti letech probudilo bez svého uctívaného panovníka.

Země se pohroužila do smutku, který má trvat celý rok, mnohde ale také zavládly obavy z budoucnosti. Thajci mají strach, že bez jednotící přítomnosti milovaného krále a bez jeho obrovské morální autority se země ovládaná od převratu v roce 2014 vojenskou juntou a politicky dlouhodobě a fatálně rozdělená může propadnout do chaosu.

Premiér Prajutch Čan-Oča, jinak také generál, který vedl státní převrat, včera prohlásil, že nynější prioritou je bezpečnost. Po celé zemi nechal rozmístit další vojáky. Spekuluje se o tom, že vojenští vládci využijí situace a volby, které slíbili na příští rok, odloží nejméně na rok 2018.

Král byl tmelem, který držel Thajsko pohromadě. Ačkoli neměl prakticky žádné rozhodovací pravomoci, jeho popularita mu umožňovala významně ovlivňovat politické bitvy, jež se během jeho panování odehrávaly. Mnohým teď připadá, že bez ztracené otcovské autority se země musí nevyhnutelně řítit do průšvihu.

Dva nesmiřitelné tábory

Třeba nic takového nenastane, Thajci se však musí mít na pozoru. Také proto, že ony politické bitvy výrazně zesílily až v posledních letech, kdy v čele vlády stáli příslušníci mocné rodiny Šinavatra. Jak Tchaksin, tak jeho mladší sestra Jinglak, oba všeho schopní populisté, výrazně přispěli k rozdělení společnosti na dva nesmiřitelné tábory, „červené“a „žluté“košile. Obě skupiny

chtějí moc, což jim armáda v současné době neumožňuje.

Střety obou frakcí a pouliční protesty byly pro Thajsko tak vysilující, že přinutily k zásahu generály – ti později tvrdili, že od krále dostali k převratu požehnání. Panují obavy, že po smrti panovníka může vřava propuknout s novou silou.

Premiér už s překvapivou rychlostí potvrdil, že na osiřelý trůn nastoupí králův jediný syn, čtyřiašedesátiletý korunní princ Mahá Vatčirálongkón.

Spekuluje se, že tento voják z povolání (generál armády, admirál námořnictva a vrchní maršál letectva) má blízko k vojenské vládě, tady by tedy problém být neměl. Vatčirálongkón sám se však může stát rozbuškou. Nepožívá totiž zdaleka takové úcty jako jeho otec.

Naopak, má krajně kontroverzní pověst – a to je slabé slovo. Stárnoucí playboy trávil většinu času v Evropě, je třikrát rozvedený a provázela ho celá řada skandálů. V průběhu let projevoval jen malý zájem o politické a královské záležitosti. Mluví se také o jeho zákeřnosti, s jakou likviduje každého, kdo se mu znelíbí.

Řada expertů poukazuje na to, že symbióza junty s korunním princem na trůně povede místo poklidného návratu k demokracii právě opačným směrem. Přinejmenším obavy z nepokojů jsou proto podle nich na místě.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.