Jednání o hejtmanech rozdělilo TOP 09 a dohnalo lídra ANO

MF DNES - - DNES - Ondřej Leinert reportér MF DNES

Už začátkem týdne, dva dny po krajských volbách, se zdálo, že o hejtmanech je rozhodnuto: ANO sice vyhrálo v devíti krajích, ale vyjednalo si méně hejtmanských křesel než ČSSD. Teď to však vypadá na plichtu. Pět krajů pro ANO, pět pro ČSSD. A po jednom hejtmanovi pro Starosty, KDU-ČSL a KSČM. Vyjednávání totiž provázejí překvapivé okolnosti. Zvlášť ve čtyřech krajích.

Středočeská „Jarka z Arku“

Ve Středočeském kraji se během jednání rozhádali zastupitelé za TOP 09. Strana totiž původně chtěla jít do koalice s ANO a Starosty, kterou by vedl lídr Starostů Vít Rakušan. Dohoda už byla téměř jistá, pak se však do věci vložila místopředsedkyně ANO Jaroslava Jermanová, která si i navzdory původnímu plánu šéfa hnutí Andreje Babiše vyvzdorovala, že se jako lídryně vítěze voleb stane hejtmankou.

Pětice zastupitelů TOP 09 se následně rozdělila na dva tábory. Dvojice v čele s lídrem Petrem Tisem jít do koalice s hejtmanem za ANO odmítá, trojice vedená místopředsedou krajské buňky TOP 09 Danielem Markem tam naopak chce. Celostátní vedení TOP 09 přitom tvrdí, že je strana jednotná. „Tito tři zastupitelé nejednají za TOP 09. Krajský výbor jednoznačně podpořil postup nevyjednávat o koalici s ANO,“tvrdí místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová. „Příští týden se s nimi ještě pokusíme sejít,“říká o trojici vzbouřenců.

V Brně proti dvěma lídrům

Naopak v Jihomoravském kraji TOP 09 do koalice s ANO (a také s ČSSD, Žít Brno a Stranou zelených) směřuje. „Máme spolu koalici už na komunální úrovni, tam to funguje, není s tím žádný problém,“vysvětlil šéf jihomoravské TOP 09 Jan Vitula, proč šel do koalice s hnutím, proti němuž se předseda jeho strany Miroslav Kalousek velmi silně vymezuje. „Jedním z cílů, které jsme sledovali, bylo, aby skončilo duo Michal Hašek z ČSSD a Stanislav Juránek z KDU-ČSL. A pokud se nám to podaří i s touto koalicí, tak proč ne?“dodává Vitula.

Minulost na Vysočině

Na Vysočině se během vyjednávání krajské koalice druhé ANO vzepřelo záměru vítězné ČSSD vládnout s tichou podporou komunistů. Krátce poté však vyšlo najevo, že krajský lídr ANO Josef Pavlík si s komunisty v minulosti sám potykal – byl členem KSČ, což ve svém životopisu zatajil. Včerejší Jihlavské listy navíc napsaly, že mohl být i členem Lidových milicí.

Samotný lídr to omlouval tím, že už je to třicet let a přesně si na to nepamatuje, ve straně prý byl jen několik měsíců a v milicích nebyl vůbec. Uniformu měl údajně na sobě „možná z recese někde na oslavě“. Na jeho spolustranících z hnutí teď je, zda ho ve vyjednávacím týmu podrží.

Jihočeská vzpoura

Překvapivého podporovatele našel podle deníku Právo jihočeský sociálnědemokratický hejtman Jiří Zimola. Šéf ANO Andrej Babiš se pokouší přesvědčit jihočeskou lídryni svého hnutí Radku Maxovou, aby neobcházela vítěze voleb a nechala Zimolu sestavit koalici. Maxová se chce spojit s dalšími stranami proti Zimolovi.

Rozhodnutí, zda jihočeské ANO poslechne Babiše, nebo naopak svou krajskou předsedkyni, má padnout zítra.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.