Předsudky mohou stav pacienta ještě zhoršit

MF DNES - - Z DOMOVA - — Alžběta Šimková

Pokud by lékař dal duševně nemocnému, který se na něj obrátí s žádostí o pomoc, najevo, že jej považuje za slabocha, mohlo by to pacientovi a jeho psychickému stavu ještě víc ublížit, upozorňuje klinická psycholožka Jana Kocourková z Dětské psychiatrické kliniky v Motole. Psychiatrii přednáší na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

Co se stane, když praktický lékař špatně stanoví psychiatrickou diagnózu?

Může to vést k zanedbání nemoci, ale i k nesprávné léčbě. Pokud bychom my pedagogové narazili u našich studentů na předsudky, že jsou například všichni duševně nemocní agresivní, musíme jim ukázat, jak individuální to v různých případech může být.

Co takovéto předsudky v případě lékaře mohou udělat s pacientem?

Může to pro něj být velmi traumatizující a mohlo by to jeho duševní stav ještě zhoršit. Říkat lidem, kteří jsou jakkoli nemocní, že mají slabou vůli, bych pokládala za lékařův nedostatečně empatický postoj. S takovýmto předsudkem by se potom mohl stejně stavět i k jiným potížím pacienta, jako je třeba úraz.

Měl by být absolvent, který projde vašimi přednáškami, schopen rozpoznat duševní onemocnění?

Ano, měl. V rámci předatestační přípravy klinických oborů se mladí lékaři učí nejen svoji úzkou specializaci, ale také jak zacházet s pacienty, kteří jsou v různém psychickém stavu.

Vnímáte u vašich studentů nějaké negativní stereotypy vůči duševně nemocným?

Nemyslím, že by měli nějaké vážné předsudky nebo vážné stereotypy v posuzování duševně nemocných lidí. A rozhodně bych neřekla, že by měli představu, že za depresi může nějaká nekázeň nebo slabá vůle.

Je zájem mezi absolventy o tuto specializaci?

Řekla bych, že ano, ale přesná čísla neznám. Jakmile se na naší klinice uvolní místo, uchází se o něj hned několik psychiatrů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.