Za Mosteckou uhelnou hrozí exšéfům další soud

MF DNES - - Z DOMOVA -

Po dvanácti letech vyšetřování se kauza Mostecké uhelné společnosti opět dostane před soud.

Protikorupční policie navrhla obžalovat kvůli podezření z tunelování a podvodného ovládnutí společnosti pět bývalých manažerů a kvůli údajnému přijetí úplatku také bývalého náměstka ministra průmyslu Roberta Sýkoru.

Původně bylo obviněno v kauze osm lidí. Šestý z manažerů, miliardář Luboš Měkota, však v roce 2013 zemřel. Stíhání bývalého lobbisty a obchodníka se zbraněmi Pavla Musely obviněného z podplácení žalobce v květnu přerušil ze zdravotních důvodů.

V případu se zodpovídají bývalí manažeři a vlastníci dolů Antonín Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Oldřich Klimecký a Petr Kraus, v červnu 2012 byli obviněni ze zneužití informace a postavení v obchodním styku.

Policie je podezřívá, že z Mostecké uhelné společnosti vyvedli 150 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun, které pak využili na nákup jejích akcií.

Policie je viní také z podvodu při privatizaci této firmy v roce 1999. Podle žalobce způsobili státu škodu přes 1,6 miliardy korun. Někdejší šéfové Mostecké uhelné společnosti od počátku trestní stíhání odmítají.

O rok později byli v souvislosti s kauzou obviněni také bývalý náměstek výjezdem, jednorázově denně se pak kontroluje dotažení kol na všech vozidlech, zvýšenou prevenci věnujeme zejména vozům, které parkují venku mimo garáže,“potvrdila mluvčí středočeské zdravotnické záchranné služby Petra Effenbergerová. Dopravní policisté přitom doporučují všem řidičům pravidelně kola kontrolovat. Je totiž povinnost každého šoféra ujistit se před jízdou, že auto je v dobrém technickém stavu. „V případě nehody by bylo předmětem šetření, zda řidič splnil své povinnosti a zkontroloval dostatečně technický stav vozidla. Je potřeba si uvědomit, že při takové nehodě, kdy upadne kolo, je vystavena řada lidí velkému nebezpečí, ať už šofér, posádka, nebo ostatní účastníci provozu,“říká šéf jihočeské dopravní policie Lubomír Veselý. Tři pražské sanitky havarovaly v posledních třech týdnech. Dvěma upadla kola, nad kterými jsou při převozu nosítka s pacientem, za jízdy, třetí řidič stačil duchapřítomně zastavit a šest povolených matic ještě dotáhnout. Případy v Praze a Táboře spojuje to, že vždy šlo o levá zadní kola, vždy se jednalo o sanitky z jednoho výjezdového místa a vždy o vozidla stejné značky. Zvláštní je i to, že šrouby ani v jednom případě nevykazovaly žádné poškození, tedy kolo neulétlo proto, že by třeba praskly. ministra průmyslu Robert Sýkora a zbrojař Pavel Musela. Sýkora čelí obvinění z přijímání úplatku a Musela byl stíhán kvůli podplácení. Žalobce již dříve uvedl, že jejich stíhání souvisí s rozhodováním vlády o prodeji akcií Mostecké uhelné společnosti.

Případem se zabývá také švýcarská justice; soud v Bellinzoně na podzim roku 2013 za podvody a praní špinavých peněz zatím nepravomocně potrestal manažery nepodmíněnými tresty vězení od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Bývalí manažeři se proti verdiktu odvolali.

Kroky švýcarské strany sleduje i česká justice. Muži totiž nemohou být současně souzeni v obou zemích za stejná porušení zákona, záležet tedy bude na tom, který ze soudů ve věci rozhodne rychleji. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.