Za čísla do sportky dal senior kartářce statisíce

MF DNES - - Z DOMOVA - Radka Hrdinová reportérka MF DNES — Tomáš Hejtmánek

Maturitní testy upravíme tak, aby pro vás nebyly těžší, než jsou pro zdravé studenty, slibuje Cermat těžce handicapovaným maturantům. V praxi se test z českého jazyka pro sluchově postižené od testu standardního liší tím, že je vytištěný velkým písmem.

Od startu státních maturit platí pro studenty s handicapem trochu jiná pravidla. Stanovil si je sám Cermat, který testy vypracovává. Podle toho, jak závažné je jejich postižení, mají studenti na vyplnění testu třeba více času. Nebo mohou odpovědi psát přímo do testu, a nikoli

Vidina výhry 95 milionů korun přivedla seniora z Hradce Králové ke kartářce. Dvaadevadesátiletý muž za pět měsíců vyplatil ženě přes 760 tisíc korun za výklad čísel, která pak sázel ve sportce. Když je chtěl po opakovaných prohrách vrátit, řekla mu, že shořely při rituálu.

Senior kartářku navštěvoval pravidelně pět měsíců, když sázky nevycházely, obrátil se na policii. „Překvapeným policistům řekl, že sám

AUTO, MOTO A DÍLY, OCTAVIA, TATRA, ŠKODA, WARTBURG, JAWA, ČZ, PAV, SIDE DO 1970. T: 775 262 334 vedle, na záznamový arch. Těm s těžším handicapem Cermat slibuje, že budou mít testy speciálně upravené s ohledem na své omezení.

Je to logické. Proč například zkoušet dyslektika ze synonym nebo ho trápit slovními hříčkami? A proč nevzít při maturitě v úvahu, že studenti, kteří slyší tak špatně, že je pro ně čeština prakticky cizí jazyk, mají menší slovní zásobu a dělá jim problémy mluvená čeština?

Jenže tady se teorie dostává do střetu s realitou. Když maturantka, která si nepřála být jmenována, procházela testy, které po zkouškách Cermat zveřejnil (těmi standardními, protože upravené testy pro handicapované na svém webu k dispozici nedává), všimla si, že se od testu, který dělala sama, liší vlastně jen velikostí písma. Jaký peníze nepotřeboval, ale chtěl pomoci rodině a ostatním lidem,“uvedla hradecká policejní mluvčí Lenka Burýšková.

Výhru měl muži zajistit půlnoční rituál, ke kterému kartářka potřebovala donesené bankovky. Těmi obalovala karty a čarovala výherní čísla, která měla být při následném slosování tažena. Namluvila mu, že čím více bankovek přinese, tím bude rituál úspěšnější. Proto nosil další a další peníze.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.