Japonsko zaplavila trumpovská literatura

MF DNES - - ZE SVĚTA - — The Washington Post

Donald Trump se možná stane, a možná také nestane příštím americkým prezidentem. Ale už jen sama možnost, že by Trump mohl usednout v Bílém domě, v Japonsku vyvolala příval knih zasvěcených jeho potenciálnímu prezidentství. Tituly jsou výmluvné: Zhroucení Ameriky: Svět se zblázní, pokud bude prezidentem Trump, anebo Trumpovská horečka: Americký antiintelektualismus. Vznikla dokonce komiksová kniha plná klepů nazvaná Americký volební speciál živě, která má na titulní straně kresleného Trumpa jako žolíka ukazujícího světu ztopořený prostředníček.

Japonsko, které je v Asii největším americkým spojencem, se během posledních desetiletí nestávalo tématem amerického prezidentského předvolebního boje. Takže viděno optikou Tokia je letošní kampaň pozoruhodná tím, jak často je v ní Japonsko zmiňováno – prakticky výhradně ze strany republikánského kandidáta. Trump se opakovaně nechal slyšet, že bezpečnostní spojenectví obou zemí „není spravedlivé“, protože zavazuje USA přijít Japonsku v případě potřeby na pomoc, ovšem naopak to neplatí.

V první debatě s Hillary Clintonovou Trump prohlásil, že USA kvůli Japonsku přicházejí o „miliardy dolarů“. „Měli by nám platit, protože jim poskytujeme ohromnou službu,“prohlásil Trump. To však není pravda. Japonsko platí dvě miliardy dolarů ročně za to, že má na svém území americké vojenské základny a 54 000 amerických vojáků.

Podobné výpady se postaraly o to, že v Japonsku vznikl nový druh „trumpovské literatury“, do níž od začátku letošního roku přibyly zhruba dvě desítky svazků. „Pro Japonce se někdo jako Trump vymyká představivosti. Japonci si nedokázali představit ani to, že by Trump mohl získat nominaci, natož vyhrát,“říká Kumi Jokoeová, autorka knihy Zhroucení Ameriky: Svět se zblázní, pokud bude prezidentem Trump.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.