Čína zaplatí Egyptu zbrusu novou metropoli

Nové hlavní město začal Egypt letos budovat v poušti východně od Káhiry, už v roce 2021 se tam mají přestěhovat první vládní úřady. Supermoderní metropole má vzniknout z velké části za čínské peníze.

MF DNES - - ZE SVĚTA - Ladislav Kryzánek redaktor MF DNES

Hledat v nekonečné egyptské poušti nové hlavní město, které má už za pět let nahradit nevyhovující Káhiru, nemá dnes valného smyslu.

Zatím jediným důkazem, že v odlehlé měsíční krajině sedmdesát kilometrů východně od nynější metropole se „něco děje“, je asfaltová silnice, která se prodírá mohutnými dunami a vede – nikam.

Doslova. Znenadání totiž končí. Dál se nesmí. Ani vystoupit z auta, natož fotografovat.

Pětadvacet kilometrů na východ odtud, kdesi za prašným obzorem, se prý už v březnu – jak oznámil sám prezident Abdal Fattáh Sísí – nesměle začalo s budováním.

Zatím však onen supermoderní div světa, který má osmdesátimilionové zemi vrátit hrdost, aby už nemusela nostalgicky vzpomínat na zašlou slávu faraonů, existuje spíše jenom ve výkresech architektů. Dokonce ještě nemá ani jméno. Zmenšený trojrozměrný model působí impozantně: honosné obchodní čtvrtě s mrakodrapy ve stylu Dubaje střídají obytné čtvrtě plné zeleně, na okraji ční mohutný fotbalový stadion. Mají tu sídlit všechna vládní ministerstva a všechna velvyslanectví. Samozřejmě také prezident ve futuristickém paláci. Město má zabrat 700 kilometrů čtverečních pouště, má mít letiště větší, než je londýnské Heathrow, zelené plochy srovnatelné s newyorským Central Parkem, zábavní park, který překoná Disneyland, a také tisíc mešit.

Až se tohle všechno zhmotní na „zelené louce“, pardon, v kamenité poušti, i ona asfaltová silnice, která se dnes doslova ztrácí pod nánosy písku, se promění ve čtyřproudovou dálnici. Inšalláh, dá-li bůh.

Hezký sen, že? Nebo už skutečnost? Zatím spíše něco mezi tím.

Pravda je, že i sami Egypťané o záměru vybudovat nové hlavní město pro pět milionů obyvatel dlouho hovořili jen šeptem. Jiní je měli (a stále mají) spíše za zbytečné velikášství, nebo rovnou pošetilost.

Tento týden však megaprojekt nabyl přece jen reálnějších obrysů. Díky Číňanům a jejich penězům.

Pyramidy 21. století

Čínská společnost Fortune Land Development po jednání s egyptským prezidentem Sísím oznámila, že na projekt poskytne dvacet miliard dolarů (téměř půl bilionu Kč). A to není všechno. Již předtím přislíbil jiný čínský státní stavební podnik dalších patnáct miliard, čímž se projekt dostal už blízko k požadovaným pětačtyřiceti miliardám pro první etapu výstavby. Zbytek obstarají arabští developeři.

Vypadá to, že Egypťané budou moci co nevidět začít s plnou parádou.

Nové město si vydupal ze země prezident Sísí a s ním spojené elity. Poté, co se dostal k moci svržením legitimně zvoleného prezidenta, potřebuje zvýšit svoji reputaci a ukázat Egypťanům osvícenější tvář, nový a úplně jiný symbol své vlády. Nemusí to dobře zapadat – a po pravdě ani moc nezapadá – do současné podoby chaotické a chudičké země, nová metropole však má představovat vizi budoucí podoby Egypta – dokonale fungující město s vysokou kvalitou života, plné nových technologií.

„Potřebujeme místo, kde by lidé mohli dýchat, aniž by kašlali,“vyjádřil se sám Sísí.

„Něco takového Egypt nepoznal od dob pyramid, znovu ukáže světu, že nezakrněl. A Káhiře se odlehčí,“je přesvědčen Mohsen Salahdín, výkonný ředitel obří firmy Arab Contractors, která je rovněž zapojena do projektu.

Kdo zná nynější osmnáctimilionovou Káhiru, nad níž skoro neustále visí smog jako hustá mlha nad Nilem, bude nejspíš souhlasit s charakteristikou jednoho západního architekta, který ji nazval „urážkou smyslů“. Město navíc trpí trombózou, ulice narvané automobily připomínají ucpané tepny.

Káhira se svými divokými slumy a hromadami odpadků představuje monstrum, které se vymklo kontrole a přestalo vyhovovat. Takže přinejmenším v tomto smyslu touha po nové metropoli logiku má. Z jiného pohledu zase dobře vystihuje logiku diktatury, jíž dnes Egypt do značné míry je.

Kritika Sísílandu

Jak už bylo naznačeno, záměr má i své domácí kritiky, a není jich zrovna málo. Tvrdí, že nová metropole – pokud tedy nakonec opravdu vznikne – bude tak drahá, že si tam bude moci dovolit bydlet jen málokdo, a dopadne tedy stejně jako moderní satelitní městečka v okolí Káhiry, která do značné míry zejí prázdnotou.

Egyptská vláda slibuje statisíce nových pracovních míst při budování nového města a hospodářskou renesanci. Její odpůrci se netají názorem, že to nakonec skončí fiaskem.

„Náš problém je v nedostatku dobrého řízení a efektivních demokratických institucí. Myšlenka na novou metropoli je výrazem pohrdání lidmi i historií Káhiry,“řekl historik Chalíd Fahmy pro časopis Der Spiegel. Podle jiných Sísí jen potřebuje bezpečnější město, které lze snadněji dostat pod kontrolu.

„Celá věc je odrazem uvažování nynější vlády,“řekl pro list USA Today Nezar al-Sayyad, profesor architektury, který nyní žije v USA. „Jde o vojenskou operaci. Budu městu říkat Sísíland,“dodal.

Zastánci projektu oponují: Turecko, Indie i Brazílie také přesunuly svá hlavní města ve dvacátém století. A tyhle země rozhodně nebyly bohatší než my dnes. Tak proč by to nedokázal Egypt?

Divné však je, že nikdo ještě neví, jak se bude nová metropole jmenovat. Názvy jako „nové administrativní centrum“, které používají egyptští úředníci, rozhodně nebudí příliš nadšení pro tak smělý plán.

Foto: Profimedia.cz

Loni egyptská vláda připravila pro investory maketu nové metropole, která bude stát mezi Káhirou a Suezským průplavem. Model nového města

Foto: Profimedia.cz

Káhira už nevyhovuje Egypt se rozhodl, že místo přelidněné a ucpané Káhiry zbuduje nové hlavní město.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.