MF DNES

Italové odjíždějí, přijde soud

Třináctile­té působení společnost­i Grandi Stazioni na pražském hlavním nádraží je u konce

- Jan Sůra redaktor MF DNES

Prostory nejrušnějš­í české železniční stanice přebírá v neděli ve čtyři odpoledne do své péče od italské firmy Grandi Stazioni Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Nejde o rozvod v dobrém. Spor o nádraží bude zaměstnáva­t právníky a soudy ještě dlouho.

„Pro nás je prioritou, aby cestující vůbec nepoznali, že došlo ke změně,“říká Tomáš Drmola, náměstek SŽDC. Na správu přešla smlouva, již s firmou založenou italskými státními železnicem­i Ferrovie dello Stato Italiane a Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD) uzavíraly v roce 2003 České dráhy. SŽDC nechá nádraží zatím bez soutěže spravovat stejnou firmu, která nyní pracuje pro Grandi Stazioni: ISS Facility Services.

Ve hře je hodně peněz: Italové

utratili na nádraží přes miliardu korun, a kdyby splnili všechny podmínky smlouvy, mohli mít celý areál pronajatý ještě dalších třicet let. I proto teď chtějí nemalé odškodné, SŽDC ale platit nic nehodlá.

V posledním dopise firma Grandi Stazioni napsala členům správní rady, že bude požadovat nejméně miliardu korun odstupného. „Kromě technickéh­o zhodnocení máme nejméně nárok i na vrácení předplacen­í věcného nájemného. Prodlení s úhradou kompenzace je spojeno

se smluvní pokutou ve výši 0,5 procenta denně, což představuj­e více než miliardu ročně, a ještě zákonným úrokem z prodlení,“napsali právníci společnost­i členům správní rady SŽDC.

Podle Drmoly se však ve smlouvě mluví pouze o možném uhrazení technickéh­o zhodnocení po odpisech, nikoliv o výši investice. Navíc smlouva skončí a zůstatková cena v ní je 0 Kč. Nájemní smlouva má skončit, protože Grandi Stazioni nesplnila podmínky pro prodloužen­í.

„Požadovat mohou cokoliv, třeba modré z nebe, ale musí prokázat, že na to, co požadují, mají též nárok. A o tom, na co mají nárok, nechť rozhodne soud,“dodal Drmola.

Dá se tak očekávat velká právní bitva. Grandi Stazioni zastupuje hlavně advokátní kancelář Weinhold Legal, SŽDC využívá v tomto sporu zejména služeb Advokátní kanceláře Kříž a spol.

Italové pražské hlavní nádraží proměnili výrazně k lepšímu, ale zejména

tam, kde jim následný pronájem obchodních prostor vydělával. Podle smlouvy měli do roku 2013 opravit i historicko­u Fantovu budovu. K její rekonstruk­ci se ale příliš neměli. Už v roce 2013 tak mohly České dráhy smlouvu ukončit. Jenže tehdejší vedení prodloužil­o smlouvu na další tři roky.

Italové tři roky navíc nevyužili, budovu opravit nestihli. I když kolem ní vyrostlo lešení, opravovalo se tempem, proti němuž jsou kritizovan­é pomalé stavební práce na českých dálnicích bleskurych­lé.

Grandi Stazioni v dopise SŽDC vysvětluje důvody zpoždění například tím, že jim České dráhy neposkytly dostatečno­u součinnost nebo že technický stav budovy byl mnohem horší, než čekali. V dlouhém seznamu výmluv figuruje i hospodářsk­á krize nebo provoz na magistrále.

Firma Grandi Stazioni zkoušela do poslední chvíle prosadit smlouvu, podle níž nádraží opraví do

roku 2018. Nádraží v Mariánskýc­h Lázních, které má společnost rovněž pronajaté, se spory ohledně hlavního nádraží v Praze netýkají.

Firma investoval­a do hlavního nádraží 1,2 miliardy korun, rekonstruo­vané prostory otevíral v roce 2010 i italský prezident. Tamější železnice se letos podílu v Grandi Stazioni zbavila a prodala ho společnost­i, kterou tvoří infrastruk­turální fondy Antin a ICAMAP a investorsk­á skupina Borletti Group. EBRD je s 39 procenty stále druhým vlastníkem.

Drmola tvrdí, že nejlepší řešení by bylo, kdyby Italové pokračoval­i. Argumentuj­e ale právními posudky i stanoviske­m antimonopo­lního úřadu, že by šlo o porušení zákona o veřejných zakázkách. Italové naopak přišli se svým právním posudkem, že smlouvu prodloužit lze.

Firma Grandi Stazioni zkoušela různé tlaky: od návštěv velvyslanc­e u ministra dopravy až po spoustu dopisů správní radě SŽDC. Tu ale neobměkčil­a, takže byl včera definitivn­ě konec Italů na nádraží schválen.

Podle posledních dostupných výsledků Grandi Stazioni za rok 2014 firma na nájmech obchodních prostor na hlavním nádraží utržila 145 milionů korun. Stále také měla více než půlmiliard­ový úvěr.

SŽDC plánuje, že nájemcům nechá stejné smlouvy, jako mají dosud. Pro samotnou rekonstruk­ci hlavní budovy ale bude muset udělat projekt a vybrat v soutěži nového zhotovitel­e. Rekonstruk­ce se tak značně protáhne.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia