Tipy MF DNES. Světla, chutě a bubnování proti tichu

MF DNES - - PRAHA - — Simona Svobodová

Festival světel, pochoutky z hus nebo přehlídky filmů o životním prostředí. MF DNES přináší tipy, co ochutnat, kam si zajít, na co se podívat: tedy jak strávit víkend.

Husí hody a oslavy cideru

Smíchovskou náplavku provoní pečená husa a cider poteče proudem. Mezi dnešní desátou hodinou ranní a šestou hodinou večerní mohou návštěvníci náplavky zamířit na Husobraní a Cider fest. Péct se bude více než tisíc hus. Podávat se bude patnáct druhů cideru a několik druhů piv na lepší trávení. Kromě klasické husy bude možné ochutnat i husí játra, burger, paštiku nebo lokše maštěné husím sádlem. K dokreslení podzimní atmosféry poslouží balíky slámy, na kterých si mohou lidé odpočinout. Pro milovníky sladkého jídla budou na náplavce stánky s jablky, štrúdly, koláči, zavařeninami a medem. Odborníci návštěvníky seznámí s výrobou moštu a dostane se i na ochutnávku.

Vstupné na akci je padesát korun na osobu. Navíc dostane každý návštěvník pravou husí mašlovačku.

Delikatesy, móda i dobrá káva

Hala 13 v Pražské tržnici bude dnes od devíti do šesti připravena pro milovníky módy, designu, jídla, kávy, ale i knih či kosmetiky. Weekend market je první pražský pravidelný festival tohoto druhu, který se bude konat každou sobotu od října do prosince. Pořadatelé se inspirovali v Bangkoku a v londýnském Camden Town. Kromě stánků chtějí návštěvníkům nabídnout tvůrčí atmosféru, ale i „punkové uvažování“. Weekend market má Pražanům přinést alternativu k nakupování v obchodních centrech, a také lepší dostupnost designu. Vstup je tedy zdarma. Weekend market pořádá parta MINT, která stojí za akcemi, jako jsou Factory Fashion Market a Prague Fashion Market.

Filmy o životním prostředí

Jednaosmdesát filmů ze šestadvaceti zemí přinese pět dní festivalu Ekotopfilm v pražském Hotelu Olšanka, které dnes odstartují. Těšit se můžete na filmy o životním prostředí, které ukážou krásy přírody z celého světa, například ve snímku Jak se zrodil prales, Příroda tě potřebuje, Baobaby mezi souší a mořem či Detektiv los. Kromě mezinárodních filmů se uskuteční i besedy s filmovými tvůrci z Kanady, Španělska, Íránu, Francie a Německa. Diskutovat s lidmi však budou i osobnosti, jako je ekonom Tomáš Sedláček nebo bývalý ředitel Microsoft Europe Jan Mühlfeit. Nudit se nebudou ani mladší návštěvníci. Na ně se zaměří Junior festival, jehož cílem je vzdělávat zábavnou formou žáky základních a středních škol v oblasti udržitelného rozvoje. Programový blok začíná každý den v deset hodin ráno a končí přibližně v deset hodin večer.

Bubnováním proti tichu

Před pětasedmdesáti lety, tedy v roce 1941, odjel z nádraží Bubny první židovský transport. Pro připomenutí události proběhne v neděli veřejné setkání, při kterém lidé bubnováním vyjádří nesouhlas s mlčením a pasivitou nad těmito událostmi. Bubnování povedou například David Koller, Jaroslav Kořán, Alan Vitouš a Tam Tam Batucada. Do rytmu se budou číst hrdinské příběhy lidí, kteří se dnes ani v minulosti nebáli projevit svůj názor. Bubny se rozezní na nádraží Praha-Bubny v pět hodin odpoledne. K akci se letos připojuje řada institucí, škol i jednotlivců v Čechách i v zahraničí.

Praha v záři světel

Až do neděle od sedmi hodin večer do půlnoci je možné procházet noční Prahou rozsvícenou Signal festivalem. Festival světel je jedna z největších kulturních akcí v České republice. Cílí na emoce a prožitky. Rozzáří se jak historické památky, tak méně známá zákoutí. Mapa instalací je dostupná na stránce www.signalfestival.com. Na světelné proměně Prahy se podílejí české i světové osobnosti světelného umění a designu. Svůj program mají i děti každý den v SIGNAL Dome. Festival tvoří třiadvacet instalací, z čehož jednadvacet jich je zdarma. Zbývající dvě, SIGNAL Dome a videomapping na Tyršově domě, jsou placené. Vstupné se pohybuje mezi padesáti a sto devadesáti korunami.

Foto: Petr Topič, MAFRA

Osvícení otužilci Po svém včera přispěli plavci z České otužilecké unie k světelnému Signal festivalu. Za tmy vyzdobeni barevnými světly a páskami se vypravili vytvářet plavecké světelné efekty do Vltavy. Svou akci nazvali Osvícení otužilci. Z pláže v Cihelné ulici s nimi vlezl do vody i fotoreportér MF DNES, jen se pro pobyt ve studené vodě lépe vybavil.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.