Czech Press Photo V soutěži o fotografii roku se utká 349 fotografů

MF DNES - - Z DOMOVA - Artur Janoušek reportér MF DNES

Státní organizace Vojenská lázeňská a rekreační zařízení (VLRZ) dostala letos od ministerstva obrany dva miliony korun na odměny za to, jak úspěšně hospodařila. Podle prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) si ale zdaleka nevedla tak dobře, jak stojí v účetnictví. Účetními operacemi měla zkreslovat výsledek svého hospodaření.

Na nesrovnalosti přišel NKÚ, když prověřoval hospodaření VLRZ za roky 2012 až 2015. Kontroloři zmiňují třeba takzvaný fond reprodukce, v němž VLRZ měla peníze na údržbu budov a drobné opravy. Na ty však utratila jen 5,1 milionu, dalších 10,5 milionu korun převedla do výnosů, tedy do balíku, v němž jsou peníze, které zařízení

na pokrytí nákladů za služby veřejnosti. „VLRZ neoprávněně použila peníze státu v hodnotě 59 895 820,“stojí ve zprávě.

Žádné peníze se z firmy neztratily, docházelo však k nadhodnocování výsledku hospodaření a firma se ministerstvu chlubila jeho vlastními penězi. „Výsledek hospodaření byl ukazatelem pro výplatu cílových odměn pro zaměstnance VLRZ,“píše ve zprávě NKÚ. V březnové výplatě dostali zaměstnanci odměny celkem 1 995 260 korun.

Třeba ředitel Václav Janoušek podle informací MF DNES dostal odměnu 80 tisíc korun. Vrátit ji nehodlá. „Nemám důvod,“řekl.

Janoušek zjištění kontrolorů zpochybňuje a odmítá, že by VLRZ zkreslovala hospodaření. „Čekáme na stanovisko ministerstva financí, podle něhož k porušení rozpočtové kázně docházet nemuselo,“uvedl.

„Dvě třetiny zprávy NKÚ se věnují tomu, že poskytujeme víc komerční činnosti než té hlavní (péče o vojáky). Já chci ale zdůraznit, že jsme poskytli péči všem, které nám ministerstvo obrany poslalo,“řekl.

A dodal, že zprávu NKÚ naopak vnímá pozitivně, neboť se mu podařilo volné kapacity naplnit soukromými

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.