Jízda dravého právníka D. K.

Před 16 lety přišel jako zaměstnanec do skupiny J&T. Od té doby jeho hvězda stoupá

MF DNES - - EKONOMIKA - Zuzana Kubátova redaktorka MF DNES

Obří transakce v EPH katapultuje Daniela Křetínského mezi nejbohatší Čechy.

Jedenačtyřicetiletý právník se stává téměř výhradním vládcem kolosu EPH. Kromě toho vlastní půlku vydavatelství Czech News Center a kontroluje holding EP Industries – konglomerát firem se skoro 17miliardovým obratem a více než pěti tisíci zaměstnanci. Vlastní nejznámější domácí fotbalový klub AC Sparta Praha a drží minoritní podíl v e-shopové Mall Group Jakuba Havrlanta.

O tři příčky

Prodej 30 procent akcií EPH za 1,5 miliardy eur určuje tržní cenu celého holdingu na pět miliard eur, tedy zhruba 135 miliard korun. Plných 94 procent z toho se postupně sejde v rukou Křetínského.

Když časopis Forbes oceňoval jeho majetek pro letošní říjnový žebříček českých boháčů, došel k částce 22 miliard. Redaktor Pavel Kalouš přiznává, že Forbes EPH proti dnes oznámené hodnotě trochu podcenil. „Vycházeli jsme ze standardního výpočtu pomocí zisku EBITDA. Použili jsme ale konzervativní násobek i relativně vysoký diskont (srážku – pozn. red.) 30 procent. Odráží se v tom naše obava z vysokého zadlužení. A navíc, dnes oznámenou transakci jsme do ocenění nezohledňovali,“vysvětluje Kalouš.

Pokud by Forbes počítal Křetínského majetek dnes, vyšla by mu více než dvojnásobná suma: až 55 miliard. Tím by se Křetínský posunul o tři příčky na pozici třetího nejbohatšího Čecha. Za Petra Kellnera (255 miliard korun) a Andreje Babiše (70 miliard).

Je však otázka, nakolik Křetínského zatíží fakt, že má vyplatit partnery v EPH. V první fázi transakce jim musí zaplatit zmíněné 1,5 miliardy eur. Tkáčovi musí následně poslat 1,7 až 2,7 miliardy eur podle toho, jak se EPH bude v příštích letech dařit.

Holdingem EPH ovšem proteče ročně 600 milionů eur hotovosti. A z téhle sumy si Křetínský může stahovat dividendu. Chudý nebude, pokud se nepřestane vyplácet jeho sázka na tradiční energetiku, tedy doly a starší elektrárny.

Včera oznámená operace je však zlomem v jeho kariéře a zúročením šestnáctileté práce pro skupinu J&T i pro samotného Tkáče, s nímž je jeho podnikání od počátku spjaté. Křetínského příběh začal na prahu nového tisíciletí, kdy absolvent Masarykovy univerzity s tříletou praxí advokátního koncipienta nastoupil ve skupině J&T jako řadový právník.

Nerozlučná dvojka

Do J&T ho přivedl její spoluzakladatel, kamarád Patrik Tkáč. Křetínský brzy prokázal obrovskou pracovitost a cílevědomost. Povýšil z právníka na manažera a pro zaměstnavatele začal budovat energetickou a průmyslovou divizi – základ EPH.

V začátcích skupina rostla i díky spolupráci s polostátní skupinou ČEZ, v jejímž čele tehdy stál Martin Roman. Křetínský od ČEZ pro J&T nakupoval aktiva, případně domlouval společné obchody. ČEZ tak třeba financoval společnou expanzi do Německa, koupi dolů Mibrag. Pak ale z Mibragu vycouval, takže doly zůstaly EPH.

V roce 2009 se EPH osamostatnil a Křetínský ve firmě jako odměnu za své služby získal zprvu malý akciový podíl. Akcionářem se tehdy zároveň na čas stala Kellnerova skupina PPF. A nový kapitál umožnil Křetínskému další expanzi: koupi plynovodů, elektráren či dolů na Slovensku, v Polsku a Německu.

Když Kellner z EPH po čtyřech letech vystoupil, odnesl si 30 miliard korun, desetinásobek původní investice a důvěru v Křetínského odhad. Finanční spolupráce s PPF tak dál pokračovala.

Ani fakt, že se nyní Křetínský stane jediným vládcem holdingu, zřejmě neznamená rozchod s dlouholetým partnerem Tkáčem. Byť Křetínského asi netěší, že kamarád z J&T dal v poslední chvíli přednost jistotě pořádného balíku peněz před rizikem dalšího budování EPH.

„Dohoda o ukončení investice Patrika Tkáče v EPH vznikala až v posledních měsících. Přestože ji považuji za vzájemně velmi výhodnou a správnou, nebyla pro mě osobně jednoduchá,“napsal Křetínský v tiskové zprávě. Vyjádřil vděk za to, že mu dal Tkáč šanci růst. A dodal: „Společné vlastnictví všech aktiv s ním pro mě byl základní axiom mého podnikání.“

Tkáč mu ale slibuje další spolupráci. „Předpokládáme, že budeme investovat především do projektů ex-partnerů J&T, včetně projektů Daniela Křetínského,“řekl. Nekončí jejich partnerství v dalších projektech, jako jsou média nebo e-commerce. Oba zůstávají společníky v holdingu EP Industries, v mediálním a zábavním byznysu i v Havrlantově skupině Mall. Jízda dravých právníků tak pokračuje.

Foto: Gabriel Kuchta, SME

Daniel Křetínský Suchar, ale pracovitý a cílevědomý muž, který se nebojí riskovat.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.