Různé typy košů hyzdí Prahu

Městský mobiliář je umisťován bez ladu a skladu. Změnit to má plánovaná soutěž designérů

MF DNES - - PRAHA - Tereza Blažková redaktorka MF DNES

Když se Pražan projde v okolí zastávky I. P. Pavlova, může napočítat minimálně pět různých druhů odpadkových košů. Není výjimkou, že dva odlišné koše dokonce stojí hned vedle sebe. Takových míst je v metropoli několik. Celkem se může hlavní město „pyšnit“čtyřiačtyřiceti druhy odpadkových košů. Sjednocené nemá ani lavičky či vzhled zastávek městské hromadné dopravy.

„Současný stav městského mobiliáře není reprezentativní, obzvláště ne pro jedinečné historické centrum Prahy. Neexistuje tu jednotná správa, neexistují standardy a neexistují ani pravidla pro umisťování mobiliáře,“říká primátorka Adriana Krnáčová (ANO 2011) s tím, že Praha by měla disponovat vlastními prvky mobiliáře, aby mohla přímo ovlivnit jeho design a další možný vývoj. Nyní totiž mobiliář neboli městský nábytek v ulicích Prahy rozmisťuje mnoho subjektů. Zmíněné koše patří například jednotlivým městským částem, firmě JCDecaux, která se stará o autobusové a tramvajové zastávky, ale i soukromníkům, například provozovatelům restaurací.

„Největší problém pražského mobiliáře je v tom, že městské části si dávají svoje lavičky, svoje koše, a to zcela nekoncepčně a nahodile. To je strašně špatně,“říká šéf pražských památkářů Jiří Skalický s tím, že by mělo být jasně stanovené, jak to má ve městě vypadat. I proto Praha prostřednictvím Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) vypsala před několika dny mezinárodní veřejnou designérskou soutěž na novou podobu pražského mobiliáře. Podkladem pro ni byl podrobný průzkum současného stavu mobiliáře, který vytvořil IPR. Jeho analýza ukázala, že mobiliář je často zanedbaný, nevhodně umístěný a esteticky nekvalitní.

„Mobiliář by měl být hlavně uživatelsky přívětivý a reprezentativní pro město. Důraz při návrhu musí být kladen na bezpečnost, snadnou správu a údržbu, vysokou odolnost proti vandalismu, adekvátním nákladům na výrobu a vhodností pro sériovou výrobu,“říká mluvčí IPR Marek Vácha a dodává, že jednotlivé prvky městského nábytku by měly také kvalitativně zhodnocovat prostranství.

Soutěžící by měli navrhnout mobiliář, jehož jednotlivé prvky budou moci vystupovat samostatně i v sestavě s dalšími prvky. Proto by měly být vizuálně příbuzné.

Jedna designová rodina

„Mělo by jít o jednu designově příbuznou rodinu. Může to být řešeno například barevností, materiálem, nebo se může jednat třeba o logo hlavního města, ale to už je na autorech návrhu,“dává příklady Vácha. Doplňuje ho Jiří Skalický, který má zároveň sedět v odborné soutěžní porotě. „Lavičky koše a stojany může spojovat i třeba drobný litinový prvek, může to být nějaká vlnka. Umím si i představit, že do některých parků a historických částí Prahy by šla umístit třeba replika historické lavičky, ale většina města snese i něco novějšího a mělo by to být něco, co odpovídá jedenadvacátému století,“myslí si šéf památkářů.

Soutěž se odehraje ve dvou kolech. Do 20. prosince mohou účastníci odevzdávat své návrhy, které následně vyhodnotí odborná porota. V únoru 2017 pak porota vybere tři nejlepší účastníky, kteří ve druhém kole soutěže vyrobí čtyři prototypy mobiliáře – kapacitní odpadkový koš, závěsný odpadkový koš, lavičku s opěradlem a stojan na kola. Ty IPR následně umístí ve veřejném prostoru a budou je tak moci vyzkoušet všichni Pražané. Na podzim 2017 porota vybere definitivního vítěze, s nímž následně Praha uzavře smlouvu.

„Tento způsob pro výběr nových typů pražského mobiliáře jsme zvolili po vzoru evropských měst, jako je Ženeva, Basilej, Malmö nebo Toulouse,“říká současný šéf IPR Ondřej Boháč. Zcela nevhodné prvky městského nábytku by podle něj měla Praha vyměnit ihned poté, co budou k dispozici nové. Zbytek se bude měnit postupně spolu s koncem životnosti stávajících prvků. Veškerý mobiliář by mohl být v Praze sjednocený za patnáct let.

Podle Jiřího Skalického může soutěž do budoucna nastínit i to, jak by mohly vypadat například pražské telefonní budky nebo zastávky tramvají a autobusů. Ty nyní z velké části pro město spravuje firma JCDecaux. O výhodnosti smlouvy mezi městem a firmou se vedou na magistrátu už dlouhou dobu debaty.

Podle technického ředitele JCDecaux Tomáše Tenzera firma momentálně zvažuje, že se do soutěže na design mobiliáře přihlásí.

Foto: Tereza Blažková, MF DNES

Každý koš jiná ves Hlavní město se nyní může „pyšnit“čtyřiačtyřiceti druhy odpadkových košů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.