Místo vinohradu domky. Magistrát neví. Řeší, jak s nápadem naloží

Kdysi se tu pěstovala réva, byl tu sad. Dnes chce v této zelené části Proseku majitel pozemku stavět. Není však jasné, kolik domů a jak budou velké.

MF DNES - - PRAHA - Kateřina Frouzová redaktorka MF DNES

Z vinice a sadu stavební parcela? I to je v Praze možné, byť tak ojedinělé, že nápad budí rozruch. Jako právě tento týden. Konkrétně jde o případ z Prahy 9, kde chce majitel pozemku stavět na místě bývalé vinice. Nyní je obrovský pozemek mezi Vysočanskou a Proseckou ulicí v podstatě zelený, avšak neudržovaný.

„Jedná se sice jen o pruh tohoto území ale i ten pruh umožňuje megalomanský projekt, a tomu chceme zabránit,“řekl starosta Prahy 9 Jan Jarolím (ODS).

Za poslední rok se jedná o jeden z nejpozoruhodnějích podnětů ke změně územního plánu, který část magistrátu posvětila. Většina jiných změn se totiž týká případů, kdy developeři chtějí postavit vyšší domy nebo změnit poměr bytové a komerční výstavby. Jen výjimečně někdo přijde s nápadem zastavět zeleň. I proto je nyní v pohotovosti devátá městská část, které se navrhovaná změna týká, ale také někteří magistrátní zastupitelé.

Politici se neshodují, zda změnu pustit dál do projednávání, nebo nikoli. Komise rady a rada samotná, náměstkyně Petra Kolínská (SZ) či piráti změnu odmítají.

„S takovou změnou nesouhlasíme,“řekla Kolínská. Naopak výbor územního rozvoje či radní z ČSSD by ji pustili dál. Zastupitelstvo ve čtvrtek jejich spor rozhodne.

Jeden, šest. Kolik domů plánují?

Půdu vedenou v územním plánu jako sady, zahrady a vinice koupila kromě jiných investorů i rodina Vratislava Veselého, muže podnikajícího třeba v Tankodromu Milovice. V minulosti tu chtěl stavět ještě se dvěma známými, dnes je podle katastru jeho rodina jediným vlastníkem. Pozemek se rozléhá na ploše 35 tisíc metrů čtverečních a v podnětu pro změnu územního plánu – tedy v textu oficiální žádosti – stojí, že majitelé chtějí na třetině půdy obytnou zástavbu, objekt sociálních služeb a na dvou třetinách park. Kdyby jim změnu město povolilo, stoupla by cena parcel nejspíš o desítky milionů korun.

Avšak právě v tomto bodě, což plyne ze slov Veselého, panují pozoruhodné zmatky v tom, co vlastně investoři s půdou plánují. Podle Veselého je totiž žádost špatně napsaná. „Dříve tam stávala řada domů, která se zbourala, a my jsme chtěli stavět jen v této části. Ze svahu směrem dolů jsme chtěli vinohrad. Nahoře měly být jen tři baráčky celkem asi na tři sta metrech čtverečních,“řekl Veselý. Nyní tu chce jen jeden domek. Podle Veselého v době, kdy půdu kupoval, plánovala i Praha 9 na Proseku výstavbu, ale pak změnila názor. Důležitý je ještě jeden moment. Když zmíněný magistrátní výbor podnět pro změnu v katastru v roce 2014 projednával, řekl na schůzi jeden z tehdejších vlastníků pozemku, že na území hodlají stavět tři až šest domů, aby mohli o území pečovat. Na pozemku jsou totiž černé skládky, což je problém, na který upozornil Veselý. Avšak majitelé pozemků již měli šanci postavit si tři malé domky, ale podle radnice Prahy 9 ji nevyužili. „Byla ochota přistoupit na přijatelné řešení – stavbu výjimečně přípustnou, což by v tomto případě byly tři malé viniční domky,“popsal Jarolím návrh Prahy 9.

Schválení podnětu pro změnu je první krok, toto zahájení „pořízení změny“fakticky znamená, že Praha začne prověřovat podrobnosti žádosti. „Myslím, že pořizovat by se mělo všechno. Měli bychom zjistit, co tam majitel chce, a pak teprve říci, jestli to chce i Praha, nebo ne,“uvedl Jan Slezák (ČSSD), předseda výboru pro územní rozvoj v roce 2014 i nyní. Jeho stranický kolega náměstek Petr Dolínek hlasoval v radě pro pořízení této změny. Jak řekl, prosazuje princip, kdy vlastníci pozemků mají právo, aby město jejich žádost podrobně posoudilo. Důležité tak bude jednání zastupitelstva ve čtvrtek a jak se politické kluby rozhodnou v tomto případě hlasovat. „My jsme proti rozšiřování zastavitelných ploch ve chvíli, kdy nejsou vyčerpané ty stávající. Když bude jednodušší koupit si louku nebo vinici a změnit územní plán, tak se brownfieldů nezbavíme nikdy,“reagoval za piráty Mikuláš Ferjenčík. Proti změně může být i ODS.

„Měli bychom zjistit, co tam majitel chce.“Jan Slezák (ČSSD)

předseda výboru pro územní rozvoj pražského magistrátu

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.