První povolební schůze vlády: hádka a naštvaný Babiš

Šéf ANO se s ministry ČSSD dohadoval, kdo má zásluhy za opravy silnic. Došlo i na vysvětlení, jak to bylo s „politickým parazitem“

MF DNES - - Z DOMOVA - — Ondřej Leinert

Krajské a senátní volby jsou pryč, sněmovní budou až za rok. Jaká do nich bude atmosféra mezi dvěma nejsilnějšími koaličními stranami, naznačila včerejší schůze vlády.

Mezi ČSSD a ANO se rozpoutal banální spor kvůli tomu, komu náleží zásluhy za to, že poslal peníze do Státního fondu dopravní infrastruktury na opravdu silnic, což bylo jedno z témat kampaní krajských voleb. Obě strany přitom druhou obviňovaly ze lží.

Napjatou atmosféru na Twitteru glosoval ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), když ze schůze na sociální síť psal: „Debata na vládě je výživná. Andrej Babiš opět vyhrožuje rozpadem koalice. Chce okamžité svolání koaliční rady.“

Podobný spor nebyl ničím novým. ČSSD a ANO mají dlouhodobě rozdílný pohled na to, kdo je zodpovědný za úspěchy vlády. Ostatně, sociální demokraté už před letošními volbami prohlásili, že budou muset proti Babišovi v tomto přitvrdit. A Babiš včera ukazoval, že si to nechce nechat líbit.

„Oni lhali, oni si přisvojovali věci, ne my. Říkali, že zabezpečili peníze pro učitele, ale já jsem je ušetřil, ne oni. Nebo důchody. Já jsem sehnal ty peníze. Léčili si tam bolístky z kampaně, to jsem ještě nezažil,“popisoval Babiš včerejší schůzi vlády. Mládek mu mimo jiné prý také vyčetl nálepku „politický parazit“, kterou ho v kampani do senátních voleb tituloval Babiš na svém Facebooku.

„Kdyby do mě nekopal, tak nebudu reagovat, nikde jsem neřekl, že je parazit, dali jsme to v rámci podpory senátorům,“vysvětloval to Babiš. Jinými slovy: narážku na Mládka nevymyslel Babiš, ale tým kolem Marka Prchala, který šéfovi ANO spravuje Facebook. Babiš nicméně vzápětí dodal, že s označením, které vymysleli jeho kolegové, souhlasí: „Že žije z politiky celý život, je pravda,“vzkázal Mládkovi.

To sociálnědemokratický ministr pro legislativu Jiří Dienstbier včerejší schůzi tak dramaticky jako Babiš neviděl.

„Občas něco bylo emotivnější, ale většina bodů probíhala standardně a vláda normálně pracovala,“říkal Dienstbier. Podobně mluvil o Babišově výhrůžce odchodu z vlády.

„Nebral bych to příliš vážně, on občas mluví trochu z cesty a řekl bych, že to sám nemyslí moc vážně,“dodal. Samotný Babiš tvrdí, že odchodem z vlády nehrozil, jenom se prý podivoval, jak může vláda fungovat, když se takto hádá.

Obě strany si mohou svoje spory vyříkat příští týden na jednání koaliční rady. Ostatně, i kvůli ní se ministři včera pohádali. Babiš Sobotkovi vyčetl, že ji odložil, původně se měla totiž konat už po dnešním jednání vlády. „Z časových a technických důvodů,“vysvětloval to šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Kvůli množství omluv a jednání tripartity by to totiž prý nemělo smysl.

„Tripartita mohla snad počkat, ne? Klidně mohla být koaliční rada hned po vládě,“namítal Babiš.

„Oni lhali, oni si přisvojovali věci. Říkali, že zabezpečili peníze pro učitele, ale já jsem je ušetřil.“, Andrej Babiš ministr financí

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.