Prezident Kiska je teď viditelnější než premiér Fico

Slovenský premiér Robert Fico jako by v poslední době jel na půl plynu. Pozici reprezentanta Slovenska místo něj obsadil prezident Andrej Kiska.

MF DNES - - ZE SVĚTA - Luboš Palata redaktor MF DNES

Slovenský prezident Andrej Kiska převzal v posledních týdnech roli nejviditelnějšího symbolu Slovenska.

Kiskovo vystoupení na víkendové schůzce prezidentů V4, kde varoval další země Visegrádu před stále horší pověstí uskupení v Unii, bratislavské setkání s dalajlámou nebo otevírací projev pražského Fara 2000, snaha o snižování obav slovenských občanů před přijímáním utečenců... To všechno jsou věci, jimiž se Kiska odlišil jak od většiny slovenských politiků, tak od svých středoevropských souputníků. Čína však na druhou stranu dala najevo, že za „soukromé“setkání Kisky s dalajlámou přijme vůči Slovensku odvetná opatření.

Snaha Kisky odlišit se byla asi nejvíc vidět na víkendové schůzce prezidentů v Polsku. „Historicky asi v žádném období neměla V4 tak špatný obraz v Evropě, jako má v těchto dnech,“uvedl nezvykle otevřeně Kiska a dodal, že by „nejvyšší politici neměli používat V4 jako štít pro své vnitropolitické záměry“. Se svým názorem však zůstal v menšině a závěrečné výstupy ze setkání hlav států visegrádské čtyřky už nic takového neobsahovaly. „Kisku lze jako jedinou současnou hlavu státu ve střední Evropě považovat za pokračovatele Václava Havla a dalších prezidentů z počátku devadesátých let,“říká slovenský politolog Grigorij Mesežnikov. „Další tři visegrádští prezidenti jdou dnes přitom zcela opačným směrem,“dodal Mesežnikov. „Kiska se snaží, aby si Slovensko udrželo jednoznačně prounijní a euroatlantickou orientaci,“uvádí Mesežnikov.

Důvodem, proč je Kiska v poslední době viditelnější, může být i složitější rekonvalescence premiéra Roberta Fica, který se stále zotavuje z letní operace srdce a i podle většiny pozorovatelů slovenské politické scény „nejede na plný výkon“.

Ministr zahraničí Miroslav Lajčák se pak soustředil na kandidaturu na generálního tajemníka OSN, a Kiskovi i proto vznikl volný prostor.

Kiska není vůdce opozice

Ne všichni Slováci, ani ne všichni ti, kteří ho před dvěma a půl roky volili, jsou však spokojeni s prezidentovým účinkováním na domácí scéně. Přestože byl Kiska, který porazil premiéra Fica, vnímán jako opoziční kandidát, do domácí politiky moc nezasahuje. A už vůbec neplní představy radikálnějších odpůrců vlády, kteří doufali, že by se postavil do čela opozice proti Ficovi. V nedávném projevu naopak vyzval k odpovědné spolupráci vládních i opozičních demokratických sil a podpořil po jarních volbách vznik široké koalice. „Odpůrci vlády určitě čekali, že se proti Ficovi postaví jasněji,“připouští Mesežnikov.

Foto: Facebook A. Kisky

Andrej Kiska o víkendu přijal tibetského dalajlámu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.