Šéf údržby dálnic skončil. Kvůli zakázkám vyvoleným

Stamiliony na drobné akce na dálnicích proudily jen pár firmám bez otevřené soutěže. Ředitelství silnic a dálnic muselo jednat.

MF DNES - - EKONOMIKA - Jan Sůra redaktor MF DNES

Zdánlivě jde o nelukrativní zakázky na výměnu poškozených svodidel či seřezání krajnice. Jenže v součtu se jejich hodnota šplhá do stamilionů. A to znamená pokušení pro manažery Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), aby je rozdělovali jen mezi několik vyvolených firem, aniž by oficiálně porušovali zákon.

Kvůli systému zakázek preferujícímu spřízněné společnosti skončil na postu vedoucího odboru údržby dálnic ŘSD Miloš Štěpán. Pod tento post totiž spadají jednotlivá Střediska správy a údržby dálnic (SSÚD), která zakázky rozdělovala.

„Proběhl audit těchto zakázek, který konstatoval manažerské pochybení v této oblasti a nedostatečnou kontrolu. Proto byl odvolán,“řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Přes jednotlivá střediska v součtu proteče ročně více než miliarda korun, téměř tři čtvrtiny této částky ale rozděluje ŘSD v malých zakázkách, kdy stačí oslovit tři vybrané firmy a z nich zvolit nejlevnější nabídku. Takový postup sice neodporuje zákonu o veřejných zakázkách, ale výběr firem budí pochyby.

MF DNES sestavila na základě dat získaných díky zákonu o svobodném přístupu k informacím žebříček firem, které obdržely na ŘSD zakázky malého rozsahu od září 2015 do konce srpna 2016.

Údaje ukazují, že ŘSD často oslovuje stále stejné firmy. V žebříčku deseti největších objemů v malých zakázkách figurují například tři firmy vlivného brněnského podnikatele Zdeňka Machaně – PDC Simost, Repont a Super-Krete Czech. Spolu s jeho další společností Simost dohromady získaly zakázky za 220 milionů korun.

Super-Krete měl přitom prsty v opravě mostu v Brně za 117 milionů korun bez soutěže. Státní fond dopravní infrastruktury tehdy dával kvůli zakázce trestní oznámení, policie však nic závadného neshledala.

Systém se nelíbí řadě společností, které se ocitají automaticky mimo hru. „Tři roky jsme nebyli vůbec osloveni, ačkoliv máme zkušenosti v oboru přes dvacet let,“stěžuje si majitel jedné z menších stavebních firem, která pro ŘSD dříve pravidelně pracovala. O zakázkách v podlimitním řízení se konkurence nemá vůbec šanci dozvědět. Objevují se totiž v registru smluv až zpětně.

Přízeň ŘSD některým firmám značně vylepšuje byznys, jiné přímo do oboru stavebnictví přitahuje. Například společnost Jerex začínala jako odtahová služba, postupně však pronikla také do oblasti stavebních prací.

Za posledních dvanáct měsíců získala od ŘSD zakázky v hodnotě 56 milionů v podlimitních řízeních. Zisk loni podle účetní uzávěrky stoupl na dvojnásobek na 34 milionů korun. Z každé koruny tržeb měla firma téměř třetinu zisk.

MF DNES už dříve informovala o problémech ŘSD s podlimitními zakázkami. Šlo například o tendry na sekání trávy, kdy se oslovovaly nově založené firmy, které se shodou okolností jmenovaly po některých vinařských odrůdách. Přístup podniku k malým zakázkám kritizoval dříve rovněž Nejvyšší kontrolní úřad.

ŘSD kvůli kritice změnilo pravidla, aby se muselo oslovit nejméně pět firem. Jenže data o zakázkách ukazují, že toto pravidlo Střediska správy a údržby dálnic nedodržují.

Stejně tak jsou nadále vybírány čerstvě založené společnosti. Týdeník Euro, který se podlimitním zakázkám na ŘSD věnoval v září, upozornil například na firmu EDS Service. Ta vznikla v březnu 2015 a necelý půlrok poté už měla první zakázku na D1.

Zakázku na opravu více než desetikilometrového úseku kanalizace na dálnici D1 za 2,9 milionu korun zase loni podle týdeníku Euro vyhrála brněnská firma Roci. Společnost na svých internetových stránkách přitom tvrdí, že se věnuje provozování tenisových kurtů, prodeji automobilů, realitní činnosti a modelování nehtů a masážím.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.