Trump mluvil sprostě – a o hlavu přišel Bush

Bratrance George Bushe, televizního moderátora Billyho Bushe, přišel smích draho.

MF DNES - - ZE SVĚTA - Milan Vodička redaktor MF DNES

Na pádu Billyho Bushe, člověka, o němž jste pravděpodobně nikdy neslyšeli, jsou nejzajímavější dvě okolnosti. Tou první je překvapení, jak jsou si všichni Bushové v obličeji podobní.

Billy Bush je bratranec prezidenta George Bushe mladšího a synovec prezidenta George Bushe staršího.

Tou druhou pozoruhodností je, že vidíte, jak se v praxi potvrzuje efekt mávnutí motýlího křídla: Donald Trump si před jedenácti lety pustil ústa na špacír a včera za to spadla hlava Billyho Bushe. Bushe to bude stát pár milionů. Paradoxní je, že Bush na Trumpovy řeči doplatil i přesto, že tenkrát skoro vůbec nic neříkal.

Bushe včera vyrazili z práce. Za to, co Trump prohlásil v roce 2005, před pár dny se to dostalo ven a možná dopředu rozhodlo výsledek letošních prezidentských voleb v USA. Samozřejmě jde o jeho řeči, kdy vykládá o sexuálních zkušenostech z pohledu miliardářské celebrity: „Ženy mě automaticky přitahují. Prostě je začnu líbat. Jsou jako magnet. Na nic nečekám. Když je člověk hvězda, dovolí ti to. Můžeš dělat, co chceš. Chytit je za k...u. Můžeš cokoliv.“

Je tam toho mnohem víc, Trump několik minut monotónním hlasem vykládá, jak chtěl, řekněme to na rozdíl od něj slušně, po jedné dámě lásku a tak dál.

A za to dostal Billy Bush výpověď ze známé show televize NBC Access Hollywood o životě celebrit, kterou uváděl od roku 2004. A z dopolední show Today, kam byl letos převelen, aby ji postavil na nohy.

Billy Bush je špičkový moderátor. Byl.

Výpověď paradoxně dostal, přestože na záznamu, který otřásl kampaní, neříká skoro nic. Je to zřejmě svatouškovská reakce televize. Kdybyste ho měli za něco skutečně vyhodit, udělali byste to za jeho nucený, podlézavý smích, jímž reaguje na Trumpovy výroky. Na nahrávce ten smích působí až trapně, jako by se Bush ve skutečnosti vůbec nebavil a chtěl se jen zavděčit. Vojáček, který se přičinlivě směje vtípkům svého plukovníka, ale zní to hodně křečovitě.

Tenhle smích ho bude něco stát. Bush je ve svém oboru hvězda, měl plat tři miliony ročně.

Když se objevily první zprávy, že asi dostane padáka, najal si jednoho z nejdražších kalifornských právníků, který hájil třeba Clinta Eastwooda či Stevena Spielberga a jenž na řeči, že Bush měl tenkrát Trumpa dušínovsky zastavit, řekl: „Naopak – kdyby to udělal, o místo by přišel hned druhý den.“

Celý záznam byl s vědomím všech zúčastněných pořízen jako součást natáčení Access Hollywood. Trump, Bush a další jedou autobusem do studia, mají mikrofony a Trump začne vyprávět...

Proslýchalo se, že Bush dostal jako zlatý padák deset milionů, aby to tolik nebolelo. Ale to všichni popřeli, jen mu prý dorovnají zbytek tříletého kontraktu. To cinká dobře, ale kdyby se nic nestalo, každý rok by měl své tři miliony jisté.

Pikantní na celé záležitosti je, že Billy Bush se nakonec stal rodinným Zorrem mstitelem. Poté, co Trump v kampani odrovnal Jeba Bushe, další naději rodiny, o němž se předpokládalo, že jasně vyhraje republikánskou nominaci, Bushovi Trumpa opravdu nemilují a dávají to najevo. Billy teď Jeba nechtěně pomstil, i když nahrávka byla stará jedenáct let, Billy jistě nebyl tím, kdo ji poslal médiím, a nezamýšlená krevní msta ho stála pár milionů.

Foto: archiv

Hlavní aktéři Donald Trump a Billy Bush roku 2005: poté, co si popovídali, vedou ve studiu herečku, kterou předtím taky ohodnotili.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.