Jarmusch zpovídá Iggyho Popa pod pravým jménem

MF DNES - - KULTURA - — Václav Hnátek

Americký nezávislý režisér Jim Jarmusch se vrhl na dokument a pro svůj debut v žánru si vybral Iggyho Popa a jeho kapelu The Stooges. Snímek Gimme Danger pojmenovaný podle jedné z jejich písní uvede jihlavský festival dokumentárních filmů, který začíná 25. října. Sekce Zkouška sirén se celá zaměřuje na hudbu.

Jarmusch v dokumentu stopuje kulturní, politické i historické okolnosti vzniku The Stooges a jejich agresivního rokenrolu. Sleduje dobrodružství a pády, které bouřliví hudebníci za své kariéry prožili, a ptá se, co po nich zůstane. „Jsme na utajeném místě a vyslýcháme Jima Osterberga ohledně The Stooges, největší rokenrolové kapely všech dob,“zazní i Popovo pravé jméno.

„Iggy a The Stooges znovu vynalezli hudbu tak, jak ji známe dnes,“tvrdí ve filmu bývalý manažer skupiny Danny Fields. Iggy Pop okrajově stočí řeč i na politiku. „Byli jsme skuteční komouši. Žili jsme v jednom domě jako komuna, sdíleli všechny peníze, a když jsme začali psát písničky, sdíleli jsme i jejich autorství,“říká a na dobových záběrech z televizní show se chvástá, že „pomohl vymazat šedesátá léta“.

Festival nabídne ještě další dva hudební dokumenty. Snímek Patnáct stran světa sleduje polského průkopníka elektronické hudby Eugeniusze Rudnika, který v experimentálním rozhlasovém studiu dávno před nástupem dýdžejů tvořil jen s nůžkami a magnetickým páskem. Film Punková zpěvačka je portrétem Američanky Kathleen Hanny, zpěvačky kapely Bikini Kill. Zachycuje revoluční nástup vlny ženských undergroundových skupin i měnící se vztah feminismu a společnosti od 90. let.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.