Terorista ve vodárně? „Odoláme“ Náhradní zdroje vody

Vodárny se učily vzdorovat útoku na vodovodní síť. Výsledky cvičení pomohou i při haváriích

MF DNES - - PRAHA - Martin Bajtler redaktor MF DNES

Po sérii teroristických útoků, kterým za poslední rok Evropa čelila, se výrazně zpřísnila bezpečnostní opatření ve velkých městech. A na bezpečnostní situaci reagují i správci strategických objektů v Praze.

Včera například Pražské vodovody a kanalizace (PVK) nacvičovaly spolu s policií a hasiči ochranu Pražanů před teroristickým útokem na vodohospodářskou infrastrukturu. Cvičení se konalo ve vodojemu Bruska v Dejvicích, tedy v jedné ze sedmdesáti pražských zásobáren vody, a mělo ověřit opatření, která zabrání, aby se napadená voda dostala do domácností.

„Do vodojemu vnikl terorista, který neznámou látkou kontaminoval zásobu pitné vody,“popsal scénář včerejšího cvičení ředitel PVK Petr Mrkos.

Útočník nejprve překonal železné dveře do vodojemu a přes mechanické zabezpečení přístupové šachty se dostal do jedné ze čtyř komor vodojemu. Ta má podobu rozlehlé podzemní síně plné vody. Ve chvíli, kdy narušitel poruší zabezpečení vodojemu, aktivuje se krizový plán a centrální dispečink může ihned přerušit dodávku ohrožené vody k Pražanům.

Ti budou navíc informováni prostřednictvím sirén a amplionů městské policie nebo pomocí SMS zpráv z dispečinku PVK.

Areál vodojemu Bruska byl vybrán mimo jiné proto, že je v jeho okolí nejsložitější dopravní situace. Nachází se totiž přímo ve Svatovítské ulici, těsně před Prašným mostem. Cvičení tak pro ověření dojezdových časů využil i hasičský sbor, který na místo dorazil se speciální mobilní laboratoří.

V případě reálného útoku by hasiči pomocí laboratoře zjistili, kterou látkou útočník vodu kontaminoval. Podle toho by se pak odvíjela časová náročnost odstraňování následků a vymývání komory vodojemu.

Takový útok, by měl ovšem jen lokální dopad. V případě dejvického vodojemu by se dotkl obyvatel části Prahy 6 a Prahy 7. I tak by bylo výpadkem dodávky vody ohroženo až sedmašedesát tisíc lidí, které vodojem Bruska obsluhuje.

Kdyby chtěl případný útočník ohrozit zásobování větší části Prahy, musel by kontaminovat jeden ze dvou zdrojů pitné vody pro hlavní město – Želivku nebo Kárané. Ty jsou však pod přísným bezpečnostním dohledem.

„Například ochrana Káraného je vícestupňová. Je tam mechanické a elektronické zabezpečení, a navíc je fyzicky přítomna ostraha,“uvádí mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

Pravděpodobnější jsou nehody

Podle bezpečnostního experta Andora Šándora jsou podobná cvičení, při kterých se testuje krizová komunikace a způsoby zásahu, důležitá. A mohou pomoci i v méně dramatických případech, kdy nepůjde přímo o teroristický útok. „To, že někdo na vodovodní síť zaútočí, je samozřejmě možné, ale ještě pravděpodobnější jsou různé nehody, při kterých je voda kontaminovaná. Proto je potřeba krizové postupy prověřovat,“vysvětluje Šándor.

Naráží tím na události z loňského května, kdy vodu v Dejvicích kontaminovaly bakterie z prasklého odpadního potrubí. Střevní potíže kvůli závadné vodě tehdy mělo podle některých odhadů až osmnáct tisíc lidí.

Důkladnější zabezpečení vodovodní sítě proti případným útokům připravuje také Pražská vodohospodářská společnost. Ta bude do vodovodních řadů instalovat elektronická zařízení, která upozorní na to, že systém někdo narušil.

„Zatím budeme tato zařízení osazovat v rámci pilotního projektu, který zahájíme počátkem příštího roku. Poté chceme zabezpečení rozšířit i na další místa, která je potřeba chránit,“říká předseda představenstva Pražské vodohospodářské společnosti Petr Žejdlík a dodává, že společnost po teroristických útocích posílila i fyzickou ostrahu v některých strategických místech.

● Pro nouzové zásobování Prahy mají Pražské vodovody a kanalizace (PVK) k dispozici celkem šedesát velkých cisteren pro náhradní

zásobování. Ty jsou naplněné vodou a je možné je použít okamžitě. ● Systém zásobovacích cisteren doplňuje zásoba dvoulitrových

plastových sáčků, které mohou PVK v případě potřeby dodávat v paletových kontejnerech tam, kam se velké cisterny nedostanou. Balicí linka, která sáčky plní, má i vlastní zdroj elektřiny, takže dokáže fungovat i během blackoutu. ● Například z Vltavy jsou pitnou vodu schopny vyrábět dvě mobilní

úpravny vody, které má Praha k dispozici z pohotovostních zásob Správy státních hmotných rezerv. Ty dokážou vyrobit až pět tisíc litrů pitné vody za hodinu a používají se v krizových situacích, kdy je systém zásobování vodou zcela nebo částečně nefunkční. ● V některých případech lze při havárii pro náhradní zásobování využít i hydrantové nástavce.

Foto: PVK

Terorista figurant Útočník v rámci cvičení pronikl skrz přístupovou šachtu do komory vodojemu, kde kontaminoval hladinu pitné vody.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.