Město vypíše soutěž na podobu stanic metra D. Ale jen na část

MF DNES - - PRAHA -

Pražští radní včera schválili vypsání výtvarné a architektonicko-urbanistické soutěže na podobu stanic trasy metra D. Výtvarná soutěž se má týkat stanic v úseku Pankrác–Písnice, architektonická stanic Náměstí Bratří Synků a Náměstí Míru.

Soutěže připraví dopravní podnik (DPP) společně s Institutem plánování a rozvoje (IPR) a uskutečnit by se mohly začátkem příštího roku.

Město tvrdí, že architektonické soutěže může vyhlásit jen na zmíněné dvě stanice. Vzhled interiérů zbylých stanic se nemůže měnit kvůli vydanému územnímu rozhodnutí. „Máme již zažádáno o stavební povolení a nechceme mařit dosavadní investice,“řekl náměstek primátorky Petr Dolínek.

Ideální je jeden tvůrce stanic

IPR nyní musí definovat pravidla soutěží a určit, co všechno bude jejich předmětem a co budou moci architekti případně měnit. „Ideálně má být jeden vítěz, který bude výtvarně řešit všechny stanice, aby měly nějaké jednotící prvky,“řekl Dolínek.

Vypsání architektonických soutěží žádaly v petici tisíce lidí. Město v minulých týdnech slíbilo alespoň zmíněnou výtvarnou soutěž, která by nezasahovala do schváleného projektu, ale jen do vzhledu stanic, tedy například ohledně použitých povrchů nebo osvětlení. Architektonické soutěže město odmítlo a souhlasilo s nimi pouze u dvou stanic.

Stavba metra D má začít nejprve úsekem z Pankráce do Písnice. V další fázi mají následovat zbylé dvě stanice, tedy Náměstí Bratří Synků a Náměstí Míru. Stavba první části by měla být hotova do roku 2022, zda bude předpokládaný termín dodržen, však není jasné. Zatím se nepodařilo vykoupit všechny pozemky nutné pro stavbu, bez nichž není možné požádat o stavební povolení. (bun, ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.