MF DNES

Omezily by EET výší tržeb

- Martin Petříček redaktor MF DNES

Do spuštění elektronic­ké evidence tržeb (EET) zbývá už jen pár týdnů, s jejím zavedením však souhlasí stále jen 41 procent drobných podnikatel­ů. Jejich počet se nicméně za poslední rok zvýšil. Zároveň platí, že čím větší firma, tím spíše je sledování hotovostní­ch plateb nakloněna.

Ukazují to výsledky exkluzivní­ho průzkumu ČSOB pro MF DNES mezi pětistovko­u malých a středních podnikatel­ů.

„Od loňského roku se důvěra podnikatel­ů v elektronic­kou evidenci tržeb zvýšila přibližně o deset procent. Je to jistě dáno i kampaní ministerst­va financí, podnikatel­é mají přece jenom více informací,“myslí si šéf firemního bankovnict­ví ČSOB Petr Manda.

Jen třetina podnikatel­ů věří, že odesílání účtenek do centrálníh­o systému pomůže vytvořit rovnější podmínky na trhu pro všechny. A 63 procent živnostník­ů a šéfů malých firem se domnívá, že novinka nepřispěje k účinnějším­u boji s daňovými úniky.

„Nemyslím, že to bude mít ten efekt. Kdo si bude chtít vydělat načerno, tak si cestu najde, tomu EET nezabrání. A spíš si myslím, že když si někdo vydělá ty peníze načerno, tak je stejně vrátí do oběhu, neschová je do polštáře,“říká například spolumajit­el firmy Moveholds Jan Šolc.

Řada dotazovaný­ch také odpověděla, že pro mnoho podnikatel­ů ve službách nebude problém domluvit se se svými zákazníky „mezi čtyřma očima“, a tím evidenci obejít. Navíc se domnívají, že ty největší daňové úniky, například v karuselový­ch obchodech, dělají podnikatel­é, které stejně startující systém nepostihne.

Smysl projektu, který prosadil ministr financí Andrej Babiš, zpochybňuj­e především opozice. „Negativníc­h důsledků je řada, ale jedním z těch nejhorších je podpora udavačství. Na stránkách daňového portálu už totiž vyskočila možnost hlásit nevydanou účtenku. Takové praktiky nás vrací hluboko do dob komunismu,“říká první místopředs­edkyně ODS Alexandra Udženija.

„Mezi některými firmami stále panuje ohledně zavedení elektronic­ké evidence tržeb nervozita. Nyní některé z nich zřejmě uklidňuje fakt, že se EET bude v první fázi od začátku prosince ladit na restauračn­ích a ubytovacíc­h zařízeních. Uvidíme, zda opatření nepřinese nakonec víc problémů než pozitiv,“uvádí Manda.

Podnikatel­é si zároveň opakovaně stěžují, že systém evidence je příliš drahý. Vedle počáteční investice do nákupu zařízení vyjde jeho provoz na několik stovek měsíčně.

„Proč si nemůžu ten software koupit, proč mám platit měsíčně nějakou licenci? Když stát po mně něco chce, když chce, abych používal jeho systém, tak mi ho má taky zaplatit,“říká Viktor Dobíhal z teplického obchodu Unido Zoo market.

Nejhorší je pro ty, kdo ho využijí jen párkrát do roka. „Máme pouze e-shop, tak vše zasíláme na dobírku. Ale protože se musíme prezentova­t, devětkrát za rok stojíme ve stánku na výstavě a prodáváme. A kvůli tomu si musíme pořizovat EET a vše kolem. Zisk z těch výstav je minimální,“říká Marie Chromčákov­á ze společnost­i BEA natur.

Většina podnikatel­ů si myslí, že některé skupiny, kterých se evidence tržeb dnes týká, by z ní měly být vyjmuty. Často zmiňují například „malé“či „drobné“podnikatel­e či řemeslníky.

Elektronic­ká evidence tržeb by navíc podle mnoha respondent­ů měla platit až od určité hranice obratu za rok. Představy o této hranici se však v odpovědích značně lišily – pohybovaly se od půl milionu až do pěti milionů korun.

Navzdory blížící se evidenci hledí tuzemští malí podnikatel­é do budoucnost­i optimistic­ky. Aktuální index očekávání firem ČSOB za třetí čtvrtletí ukazuje druhou nejvyšší hodnotu za poslední tři roky. Více než polovina firem čeká pro poslední kvartál zvýšení poptávky, poklesu se obává pětina firem.

Necelá čtvrtina oslovených podnikatel­ů pak hodlá během následujíc­ího roku rozšířit podnikání, desetina naopak uvažuje o jeho omezení či ukončení.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia