Zloději se vydávali za český stát

Podvodníci nakupovali na účet ministerstev

MF DNES - - FRONT PAGE - Jakub Pokorný reportér MF DNES

Veřejné zakázky na internetu by měly sloužit k tomu, aby vše bylo rychlejší a průhlednější než v éře otevírání obálek.

I to má však svá rizika a pražská policie vyšetřuje případ, kdy se gang podvodníků vydával na elektronických tržištích za česká ministerstva a jejich příspěvkové organizace. Sám zadával veřejné zakázky třeba na nákup elektroniky, „nakupoval“, ovšem za zboží už neplatil.

„Případ vyšetřují kriminalisté jako podezření z trestného činu podvodu a padělání veřejné listiny. S ohledem na stále probíhající úkony trestního řízení nemohu poskytnout další informace,“uvedla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Pachatel nejprve pomocí falešné občanky získal certifikát a elektronický podpis. Pak začal na stránce, kde se zadávají zakázky, vystupovat třeba jako ministerstvo zemědělství a objednal si zásilku mobilních telefonů iPhone. Přihlásili se dodavatelé, jeden vyhrál a dodal zboží.

V jiném případě gang takhle nakoupil jedenáct televizí za 200 tisíc korun pod hlavičkou Vojenských lázeňských a rekreačních zařízení od firmy COPPEX.

Pachatel musel ještě vyřešit problém, že zboží si logicky nemohl nechat dodat do opravdového sídla úřadu, ale na jinou adresu. Většinou stačila nějaká výmluva.

Podvodníci pak zásilku nejspíš dál rozprodávali a na tom vydělávali. Protože se zboží neplatilo při převzetí, ale fakturou, dodavatelská firma marně čekala na platbu. Urgovala státní úřad a ten zpočátku odpovídal ve stylu „my o ničem nevíme, to vás asi někdo napálil“. Policie podvodníky dopadla za trochu dobrodružných okolností a skončili ve vazbě, kde čekají na soud. Pravděpodobně šlo o síť více lidí, kteří jednali částečně samostatně. Jednoho z nich odhalila softwarová firma Tender Systems, která provozuje elektronické tržiště Tendermarket. Vtip je totiž v tom, že u elektronických tržišť je konkurence, provozují je pro státní úřady soukromé firmy. Firma Tender Systems si všimla, že na jejich tržišti se vyskytuje „státní organizace“, která by tam být neměla, protože obvykle obchoduje jinde.

Pomohla i další indicie. „Pachatel na sebe nechal neopatrně na internetu telefonní číslo,“doplnil šéf firmy Tender Systems Jan Hrádek.

Zástupce COPPEX, jedné z postižených firem, Jiří Sedlický, včera MF DNES sdělil, že když byl na výslechu na policii, kriminalisté mu prozradili, že okradených je poměrně hodně a celková škoda se vyšplhala k pěti milionům korun.

„Policie mi řekla, že to byla velká síť pachatelů, která směřovala i do Ruska. Naše věci se nepodařilo zajistit, i když byli pachatelé zadrženi, protože to asi hned někam vyvezli,“řekl včera Sedlický.

I když policie nechce detaily říci, vyšetřuje kauzu jako podvod spáchaný organizovanou skupinou se „škodou velkého rozsahu“, která je podle zákona nad pět milionů Kč.

A to dobrodružné zatčení? Policie sice měla telefonní kontakt, ale nemohla se dostat k živému člověku, který se za ním skrýval. Policisté proto využili „trik“, půjčili si dodávku kurýrní firmy a sami jakoby vezli pachateli objednané telefony. I díky tomu se podařilo celou skupinu odhalit.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.