Soumrak výplatních pásek

MF DNES - - FRONT PAGE - Jan Sůra s přispěním Jitky Vlkové

Dostávat mzdu na účet je dnes už samozřejmost. Podobnou revolucí, jako byl kdysi přechod od výplatních sáčků na bezhotovostní platby, prochází nyní i informace o výplatě. Čím dál více firem přechází na elektronické výplatnice.

Elektronická výplatnice znamená, že ji lidé dostanou buď e-mailem a mohou si ji vytisknout, nebo je ke stažení ve firemní síti.

Ve firmách to je konfliktní téma. Když se největší tuzemská firma Škoda Auto rozhodla třetině svých zaměstnanců, kteří mají přístup k počítači a tiskárně v práci, přestat tisknout výplatnice a jen jim je posílat, nečekaně narazila.

„Jsem proti tomu, abychom lidem přidělávali starosti, nejistotu a nutili je do něčeho, co nechtějí. Budeme proti povinné elektronické výplatnici zaměstnance hájit,“říká předseda odborů ve Škodě Auto Jaroslav Povšík. Plány Škody Auto však ukazují, že elektronické výplatnice jsou čím dál větším trendem u tuzemských zaměstnavatelů. Podle mluvčího automobilky Jozefa Baláže takovou možnost využívá zatím zhruba pět tisíc zaměstnanců, podmínkou je bezpečnostní čip, který zajistí, že se k výplatnici nedostane někdo jiný.

Podle Lenky Vašíčkové ze společnosti Admio zabývající se zpracováním mezd pro firmy mají o elektronické výplatnice zájem hlavně větší firmy. „U malých podniků s pár zaměstnanci se většinou dál tisknou,“podotkla Vašíčková.

Čím dál více firem přechází na elektronickou výplatnici.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.