Na Pilsnerii útočí hackeři, brání se jim týmy v Brně

MF DNES - - Z DOMOVA -

práci zdravotnice dcera pacientky. Stav ženy se začal rychle zlepšovat, tkáň nohou je téměř zdravá.

O smysluplnosti domácí péče nepochybují ani pojišťovny – jejich zástupci se shodují na tom, že by stát měl tento typ péče podporovat.

Nehrozí nákazy v nemocnici

„Zdravotní pojišťovny opakovaně nabízely způsoby úhrady, které by výše zmiňované problémy řešily. Bohužel už několik let nedošlo v oblasti domácí péče k dohodě,“uvedl ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Martin Balada. Podle Asociace domácí péče však nikdy taková nabídka od pojišťoven nepřišla.

Nedostatek peněz pro domácí péči kritizují také lékaři. „Terénní

Demokratický stát se ocitá pod tíhou uprchlické krize, valí se do něj stovky tisíc lidí z autoritativní země plné nebezpečných radikálů. Její vláda zaplatí hackerskou skupinu Fire Digital Army, aby prostřednictvím kybernetických útoků na jejího svobodného soupeře zaútočila. Mohl by to klidně být obraz ze současného světa. To by ovšem ty dva státy musely mít jiná jména – tady se ti „hodní“jmenují Pilsneria a ti „zlí“Sauronia.

Vymysleli to tak autoři scénáře kybernetického cvičení Cyber Czech 2016, které se v úterý a ve středu konalo ve speciálním centru Masarykovy univerzity v Brně. Čtyřiadvacet odborníků ze státní sféry, soukromých firem i některých bezpečnostních složek zkusilo dlouhodobě odolávat intenzivním útokům fiktivních hackerů.

Je to druhé takové velké cvičení v Česku. „Upravili jsme prostředí tak, aby působilo ještě realističtěji,“vysvětluje Radim Ošťádal z Národního centra kybernetické bezpečnosti

služby jsou u nás finančně natolik podhodnocené, že při současném nedostatku personálu hrozí jejich zánik,“potvrzuje lékařka Iva Holmerová, která se zaměřuje na péči o seniory.

„Navíc i u domácí péče existují četné limity ze strany pojišťoven, lékaři se bojí penalizace, pokud překročí limity,“dodává Holmerová.

Péče o pacienta v domácím prostředí je přitom výhodnější než pobyt v nemocnici i z pohledu rizika nemocničních nákaz.

„Podle posledních odhadů stojí nemocniční infekce až 10 miliard korun ročně. Nákazám z nemocnic přitom podlehne každý rok až 10 tisíc Čechů,“upozorňuje Tomáš Řačák z organizace Right at Home. uprostřed místnosti plné výkonných počítačů se speciálním softwarem. Pracují na nich lidé v modrých trikách, rozdělení do týmů. Role hackerů v červených tričkách se ujali pracovníci Národního bezpečnostního úřadu a univerzity. Do toho se ještě v místnosti „motají“lidé v bílém. Jde o fiktivní novináře a veřejnost a mají jediný cíl – působit zmatky.

Hackerům se podařilo nabourat systém železniční sítě, a získat tak důležité informace o odjezdech i trasách vlaků vezoucích radioaktivní odpad z elektrárny do jeho úložiště. Snaží se ho elektronicky ovládnout a způsobit havárii, která by mohla přerůst ve velkou katastrofu. Všichni při cvičení pracují s reálnými systémy a aplikacemi. „Cílem je ověřit technické schopnosti účastníků, ale i vytvořit prostor, kde si vyzkouší práci pod tlakem,“vysvětluje Ošťádal. Jak obránci obstáli, se ukáže až na závěrečném semináři, který je však jen pro účastníky a pořadatele. (msk)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.