Orbán jednal o podpoře i s ultrapravicí

MF DNES - - ZE SVĚTA - — Milan Vodička Ladislav Kryzánek redaktor MF DNES

Donald Trump přišel s asi nejlepším návrhem celé své kampaně, ale pak ho setřel Barack Obama, i když za něco jiného.

„Přestaňte už kňourat,“vzkázal Trumpovi, který si stěžuje, že volby budou zmanipulované, a bezprecedentně vyzval své příznivce, aby střežili volební místnosti. „Chci požádat pana Trumpa, aby přestal kňourat a radši se snažil získávat hlasy tím, že vysvětlí, co chce udělat,“řekl Obama. „Nepředvádí tím kvalitní vůdcovské schopnosti a odolnost, jaké byste chtěli od prezidenta. Kdo to kdy viděl – začít fňukat dřív, než zápas skončí? Když vám věci nevycházejí podle vašich představ a začnete vinit někoho jiného, pak na tu práci nemáte.“

Trump však zabodoval slibem, že chce prosadit omezení pobytu kongresmanů ve funkci – senátorů na dvanáct let a členů Sněmovny reprezentantů na šest roků. Argumentuje tím, že by se tak rozbilo zájmové bratrstvo moci, politiky, lobbistů a velkého byznysu. Čili, jak řekl Trump, vysušilo by to washingtonskou bažinu korupce.

Něco takového musí Ameriku oslovit, protože letošní volby ukázaly všeobecnou nespokojenost s establishmentem, který je považován za svět sám pro sebe, jenž zajímá jen vlastní prospěch, a ne životy lidí.

Z dosavadní americké prezidentské kampaně si Čína vzala své vlastní poučení: demokracie je nefunkční a USA potřebují rozsáhlé politické reformy.

Maďarský premiér Viktor Orbán žádá podporu proti kvótám pro přerozdělení migrantů v EU i od opozičních politických stran. Proto inicioval schůzky s vedoucími představiteli všech parlamentních stran.

Premiér včera jednal s předsedou Maďarské socialistické strany Gyulou Molnárem i s předákem krajně pravicového Jobbik Gáborem Vonou. Vona dal při setkání s Orbánem najevo, že Jobbik je ochoten kontroverzní dodatek k ústavě, pro jehož schválení nemá Orbán dost hlasů, podpořit. Avšak s podmínkou, aby premiér odmítl všechny formy přistěhovalectví, včetně dávání občanství bohatým investorům za nákup dluhopisů. „Nechceme chudé, ani bohaté teroristy,“uvedl Vona. (ČTK)

Čínská státní média už našla vítěze skandály poskvrněných dostihů o Bílý dům: diktaturu jedné strany.

Tedy přesně ten totalitní systém, jaký mají doma.

Číňané si zkrátka nedovedou představit ani v těch nejdivočejších snech, že by se dva kandidáti na nejvyšší úřad v zemi veřejně ostouzeli v přímém přenosu, propírali svoji sexualitu a lili na sebe kýble špíny. Vlastně ani to ne, že by se spolu na veřejnosti přeli.

Letošní kampaň v zemi jejich hlavního rivala jim poskytla obří dávku škodolibé radosti. A také přehršle příležitostí, jak mysl běžného Číňana umně odpoutat od nedostatků a problémů samotné Číny.

Vládnoucí čínští komunisté vždy využívali prezidentské volby v USA, aby vyzdvihli kazy americké demokracie a zároveň přednosti své vlastní vlády. Letos mají opravdové žně, zejména postava Donalda Trumpa je nepřehlédnutelná. Byť vedoucí čínští představitelé průhěh předvolebního klání oficiálně nekomentují, jimi řízená média se do šťavnatého sousta zakousla s vervou.

„Americké volby opět předvedly novou hloubku svého dna,“zněl nedávný titulek komentáře státní tiskové agentury Sin-chua, který se pozastavoval nad nepřítomností jakékoli morálky v kampani. Podle čínských komentátorů vyzdvihuje chaotické vyznění voleb nefunkčnost demokracie. „Celkový průběh kampaně pak naznačuje, že Spojené státy potřebují rozsáhlé politické reformy,“radí silně nacionalistický list Global Times.

Cenzory lze obelstít

„Nastal čas, aby tento učitel demokracie odložil své přebujelé sebevědomí a aroganci,“stálo na adresu USA v Lidovém deníku, který je stranickou hlásnou troubou.

Čínská média nevysílala dosavadní debaty mezi Hillary Clintonovou a Donaldem Trumpem a čínští cenzoři blokují lidem přístup na Facebook, Twitter a další západní sociální média i k většině západních sdělovacích prostředků.

Přesto prý mnoho Číňanů zhlédlo debaty v přímém přenosu, neboť dokázali „Velký firewall“, jak se přezdívá tamní cenzuře internetu, obelstít. Některé servery prý ani nebyly zablokovány.

Někteří podle komentářů na čínských webech jen zírali, co se to před jejich očima odehrává, jiní možná usoudili, že jsou svědky nějakého speciálního souboje komiků.

Podle Kche-čcheng Fanga, který se zabývá čínskou politikou na Pensylvánské

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.