Film o Volyni líčí Ukrajince jako vrahy

MF DNES - - ZE SVĚTA - Luboš Palata redaktor MF DNES

Desetiletého chlapce popadnou uprostřed noci v poslední fázi války muži, svážou ho snopy obilí a ty zapálí. Chlapec řve bolestí, muži živou pochodeň obkrouží a čekají, dokud chlapec nezemře v příšerných mukách. Tak vypadá jedna z klíčových scén z nového polského filmu Volyň, který se stal hitem polských kin. Chlapce zabijí Ukrajinci, a to jenom proto, že je Polák. A v tomto duchu se nese celý film.

Poláci jsou filmem o událostech z konce druhé světové války vesměs nadšeni a v hodnocení diváků dostává ta nejvyšší ocenění.

Na Ukrajině je tomu naopak. Znechucení z toho, že jsou ukrajinští odbojáři líčeni ve filmu jako bestiální zrůdy, proti nimž jsou nacisté i sovětská armáda téměř beránci, jde tak daleko, že Polskému institutu v Kyjevě bylo doporučeno, aby film Volyň raději vůbec neuváděl – z obav před protesty.

Režisér filmu plného brutálních scén vraždění Poláků Wojciech Smarzowski však tvrdí, že nechtěl filmem vzbudit negativní emoce Ukrajinců, ale naopak „vystavět most mezi oběma národy“. „Potřebujeme mít dobré vztahy s Ukrajinci a Ukrajinci je potřebují mít dobré s námi,“uvádí režisér.

Soudě podle reakcí Ukrajinců, ani trochu se mu to nepovedlo. „Není to sice zcela antiukrajinský film, ale nejsou v něm ukázáni normální Ukrajinci, kterých bylo na Volyni devadesát procent, kteří pomáhali Polákům nebo se jen prostě snažili přežít,“říká ukrajinský velvyslanec v Polsku Andrij Deščycja.

Rezoluce Sejmu o genocidě

Ve filmu se také ani zmínkou nemluví o polských „odvetných akcích“, při nichž zahynuly tisíce Ukrajinců a Poláky byly vypáleny mnohé ukrajinské vesnice. Faktem však je, že počet polských obětí masakrů na Volyni v letech 1943 a 1944 byl mnohem vyšší. Polský Sejm letos v létě přijal rezoluci, v níž označil etnické čistky na Volyni jako „genocidu“Poláků Ukrajinci.

Volyň, úrodný a dříve etnicky smíšený region, v němž žilo i mnoho tisíc Čechů, byla mezi dvěma světovými válkami součástí Polska. Po ní však připadla SSSR a po roce 1992 samostatné Ukrajině.

Velká část Ukrajinců je pobouřena jednostranným polským výkladem tragické válečné historie na Volyni, který má podporu polské vlády Práva a spravedlnosti. „Bylo by lepší, kdyby Poláci natočili film o akci Visla z roku 1947, při níž vyhnali z domovů stovky tisíc Ukrajinců,“uvádí jeden z komentářů na ukrajinských sociálních sítích. Současně se objevily zprávy, že i Ukrajinci se chystají o událostech na Volyni natočit svůj vlastní film.

Ukrajinci mají pocit, že dostali od Poláků novým filmem Volyň, který je líčí jako bestiální vrahy, další ránu pod pás.

Foto: archiv

Volyň. Polský film o masakrech Poláků za války plní kina.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.